در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول؛ نماینده‌ی سازمان ملل با غنی، عبدالله و نادری دیدار کرد

صبح کابل
در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول؛ نماینده‌ی سازمان ملل با غنی، عبدالله و نادری دیدار کرد

در آستانه‌ی برگزاری نشست استانبول، دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در افغانستان، با محمداشرف غنی، رییس‌جمهور، عبدالله عبدالله، رییس‌ شورای عالی مصالحه‌ی ملی و سعادت منصوری نادری، وزیر دولت در امور صلح به گونه‌ی جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرده است.

نمایندگی سازمان ملل متحد یا یوناما در افغانستان، روز دوشنبه (۲۳ حمل)، در اعلامیه‌ای گفته است که دیبرا لاینز، در دیدارهای جداگانه با آقای غنی، آقای عبدالله و آقای نادری، در باره‌ی برگزاری نشست استانبول، پایان دادن به خشونت‌ها، ایجاد یک دیدگاه مشترک میان رهبران و آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در روند صلح، صحبت کرده است.

یوناما گفته است که خانم لاینز، در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور، به ضرورت فوری برای پایان دادن خشونت‌ها، با یک توافق سیاسی که پاسخ‌گوی خواسته‌ها و آرزوی مردم افغانستان به ویژه زنان باشد، تاکید کرده است. هم‌چنان او در دیدار با رییس‌ شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در باره‌ی ایجاد یک دیدگاه واحد میان رهبران افغانستان در نشست استانبول گفت‌وگو کرده است.

مقدمات، پیشرفت‌ها و چگونگی برگزاری نشست استانبول از محورهای گفت‌وگوی نماینده‌ی سازمان ملل متحد با وزیر دولت در امور صلح بوده است.

یوناما هم‌چنان تاکید کرده است که باید در نشست استانبول، صدای زنان، قربانیان، جوانان و فعالان مدنی شنیده شود.

در همین حال، شورای عالی مصالحه‌ی ملی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که عبدالله عبدالله در دیدار با خانم لاینز، در باره‌ی آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در روند صلح، آمادگی‌ها برای نشست استانبول و طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان، بحث کرده است.

قرار است در شانزدهم اپریل، شهر استانبول ترکیه، میزبان گفت‌وگوهای صلح افغانستان باشد. گفته می‌شود که در این نشست ده روزه، در باره‌ی حکومت آینده‌ی افغانستان مذاکره خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x