عبدالله عبدالله: دولت افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس بشردوستانه است

صبح کابل
عبدالله عبدالله: دولت افغانستان خواهان برقراری آتش‌بس بشردوستانه است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که به باور دولت افغانستان، باید در گام نخست، خشونت‌ها تا سطح قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و سپس، آتش‌بس بشردوستانه و در اخیر، آتش‌بس دائمی، برقرار شود.

آقای عبدالله که روز یک‌شنبه (۲۳ سنبله)، در یک نشست خبری در قطر سخن می‌زد، گفت که در جریان گفت‌وگوها، هر دو طرف، در مورد آتش‌بس بحث خواهند کرد.

او افزود: «آتش‌بس، خواسته‌ی مردم است و من مطمئنم که هر دو هیأت، در کنار سایر موضوعات، در این مورد نیز بحث خواهند کرد. آغاز مذاکرات صلح، به خودی خود، یک گام بسیار تاریخی است و نمی‌تواند بلافاصله همه مسائل را حل کند، اما مردم انتظار دارند که خشونت کاهش یابد. روحیه‌ی طرف‌ها باید با صلح هم‌نوا باشد. بازگشت به گذشته برای مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.»

آقای عبدالله، با اشاره به این که دیدارهای مقدماتی دو هیأت، از روز شنبه به این طرف، آغاز شده است، تأکید کرد، دروازه‌ی گفت‌وگو، بسته نخواهد شد. به گفته‌ی او، مسؤولیت ادامه‌ی گفت‌وگوهای صلح، از وظایف هیأت‌های دولت و طالبان است.

او، گفت: «مشکلات یک ساله نمی‌تواند ظرف یک یا دو روز حل شود. پیروزی از طریق جنگ امکان‌پذیر نیست؛ اما با مذاکره، هر دو طرف، می‌توانند برنده باشند و بازنده‌ای نخواهد بود. با در نظرداشت این‌که دو طرف تفاوت نظر زیادی دارند، قطر خواستار دوام مذاکرات شده است، پیام جامعه‌ی جهانی در نشست افتتاحیه، واضح بود که از روند صلح، حمایت می‌کند.»

آقای عبدالله، هم‌چنان گفت که تا اکنون، با هیأت طالبان، تنها در نشست افتتاحیه دیدار کرده و دیدار جداگانه‌ای، نداشته است.

پیش‌تر، گزارش شده بود که قرار است عبدالله عبدالله، مایک پومپیو و ملا عبدالغنی برادر، در نشست سه جانبه‌ای، با هم دیدار کنند.

با این حال، آقای عبدالله، می‌گوید که با طالبان، موافق است که در اتاق مذاکره، هیچ خارجی‌ای حضور نداشته باشد؛ اما ممکن است در مرحله‌ای از مذاکرات، به خارجی‌ها نیاز شود.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت که با هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، دیدار می‌کند و سپس، به افغانستان برخواهد گشت.

از سویی هم، معصوم ستانکزی، رییس هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، در این نشست گفت، منطقی نیست که گفت‌وگو در قطر ادامه داشته باشد؛ اما در افغانستان، خون‌ریزی ادامه یابد.

او افزود که پس از پایان نشست افتتاحیه، اولین نشست رسمی بین هیأت دولت و طالبان برگزار شد.

آقای ستانکزی، گفت: «در این نشست، روی برخی از موضوعات، توافق‌‌های ابتدایی صورت گرفت. توافق‌ها شامل ایجاد گروه‌های تماس بین دو طرف بود. دو طرف، روی آماد‌گی‌ها برای نشست‌های بعدی، کار می‌کنند.»

مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی، روز شنبه (۲۲ سنبله)، در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. در این مراسم، شماری از نمایندگان کشورهای بیرونی و سازمان‌های بین‌المللی نیز اشتراک داشتند و بر پایان جنگ در افغانستان، تأکید کردند.