عبدالله عبدالله: تقلب دیگر برای مردم قابل قبول نیست

صبح کابل
عبدالله عبدالله: تقلب دیگر برای مردم قابل قبول نیست

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، تأکید کرده است که تقلب در انتخابات ریاست جمهوری، دیگر برای مردم قابل قبول نیست.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که عبدالله عبدالله، یک‌شنبه شب (۳ قوس) در دیدار با شماری از سناتورهای امریکایی، درباره‌ی سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری، مذاکرات صلح، همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریزم و روابط دوجانبه، گفت‌وگو کرده است.

آقای عبدالله، ابراز امیدواری کرده است که نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری، براساس قانون و آرای پاک مردم اعلام شود.

او افزوده است: «از تقلب در انتخابات‌های افغانستان از سوی آنانی که از تقلب سود برده‌اند و سود می‌برند، به صورت نظام‌مند استفاده می‌شود و این وضع دیگر برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.»

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، علاوه کرده است که آینده‌ی انتخابات و دموکراسی در افغانستان، به انتخابات ۲۰۱۹ وابسته است.

آقای عبدالله در بخش دیگری از سخنان خود، نقش کشورهای منطقه را در برقراری صلح و ثبات دایمی در افغانستان مهم دانسته و تاکید کرده که باید در هر طرح و تلاش برای دست‌يافتن به صلح، اجماع منطقه‌ای در نظر گرفته شود.

رییس اجرایی، صلح را از اولویت‌های مردم افغانستان خوانده و ابراز امیدواری کرده که تبادله‌ی انس حقانی با دو استاد دانشگاه امریکایی، بتواند راه را برای مذاکره مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان هموار سازد.

این در حالی است که گفته می‌شود، تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان آغاز شده است.

از سویی هم، قرار است به زودی، نشستی در بیجینگ پایتخت چین، میان نمایندگان طالبان، شماری از چهره‌های سیاسی و هیأتی از نمایندگان دولت افغانستان، برگزار شود. حکومت افغانستان ابراز امیدواری کرده است که نشست بیجینگ، آغازگر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شود.