عبدالله عبدالله: جنگ به دروازه‌ی شهرها رسیده و نباید در برابر آن بی‌تفاوت باشیم

صبح کابل
عبدالله عبدالله: جنگ به دروازه‌ی شهرها رسیده و نباید در برابر آن بی‌تفاوت باشیم

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که در حال حاضر، جنگ به دروازه‌ی شهرها رسیده و نباید در برابر آن بی‌تفاوت بود.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه -۹ سرطان- در ششمین نشست کمیته‌ی رهبری شورای عالی مصالحه‌ی ملی صحبت می‌کرد، گفت: «امروز، مسأله‌ی بقا، سلامت و وحدت و یکپارچگی کشور مطرح است. باید اولویت خود را واضح سازیم. هیچ کسی طرف‌دار ادامه و تشدید جنگ نیست؛ اما در برابر این وضعیت نمی‌شود خاموش ماند.»

به گفته‌ی او، جنگ به دروازه‌ی شهرها رسیده و این واقعیت، باید درک شود و نباید در برابر آن بی‌تفاوت بود.

آقای عبدالله، گفت که ممکن است در صف جمهوریت اختلاف‌هایی وجود داشته باشد؛ اما وقتی که بحث بقای کشور مطرح باشد، همه متحد اند و این موضوع باید جدی گرفته شود.

او تأکید کرد که با حمایت از نیروهای امنیتی و دولت افغانستان، بقای کشور تضمین خواهد شد.

عبدالله عبدالله، گفت؛ طالبان نباید فکر کنند که با خروج نیروهای خارجی، فرصت برای شان فراهم شده و می‌توانند از راه زور حاکم شوند. «مطمین باشید که هیچ کسی این اجازه را نمی‌دهد؛ اما بی‌تردید، جنگ دوام‌دار خواهد شد.»

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت که شماری از کشورهای منطقه، از حضور نیروهای خارجی خوشحال نبودند و اکنون وضعیت تغییر کرده و ادامه‌ی جنگ‌ برای آن‌ها نیز پیامدهای منفی دارد.

آقای عبدالله، با اشاره به سفر هیئت افغانستان به واشنگتن، گفت: «پیام امریکا واضح بود. آن ها گفتند که از نظام و نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می‌کنند؛ اما خواستار اجماع سیاسی و مبارزه‌ی جدی و صادقانه با فساد بودند.»