عبدالله عبدالله: دروازه‌ی گفت‌وگوها هیچ‌گاهی بسته نخواهد شد

صبح کابل
عبدالله عبدالله: دروازه‌ی گفت‌وگوها هیچ‌گاهی بسته نخواهد شد

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفته است که آزادی زندانیان طالب برای برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت، بی‌نتیجه بوده است.

آقای عبدالله، روز شنبه (۲۴ عقرب)، در دیدار با شماری از بزرگان، فرهنگیان، زنان و جوانان، گفته است، زندانیان طالب، برای این آزاد شدند که با آغاز گفت‌وگوها، گروه طالبان خشونت‌ها را کاهش داده و با برقراری آتش‌بس موافقت کند؛ اما چنین نشد.

به گفته‌ی او، تشدید جنگ سبب بی‌اعتمادی میان مردم شده و به همین دلیل، باید هرچه زودتر خون‌ریزی و خشونت کاهش یابد.

آقای عبدالله، گفته است، تلاش‌ها برای برقراری صلح در افغانستان ادامه داشته و دروازه‌ی گفت‌وگوها هیچ‌گاهی بسته نخواهد شد؛ اما مردم افغانستان از کُندی در گفت‌وگوهای صلح ناراض اند و باید این روند سرعت یابد.

او، هم‌چنان گفته است: «تداوم این وضع به سود هیچ کسی نیست. انتخاب جنگ برای ختم جنگ یک اشتباه تاریخی است. ممکن در جنگ پیشرفت و عقب‌گردهایی وجود داشته باشد، اما پایدار نیست. نباید فرصت پیش‌آمده را از دست داد. طالبان باید به صدای صلح‌خواهی مردم افغانستان پاسخ دهند.»

به گفته‌ی آقای عبدالله، دولت افغانستان متعهد به برقراری صلح پایدار و باعزت در این کشور است و اگر یک دقیقه پیش‌تر به درد و رنج مردم پایان داده شود، دست‌آورد بزرگی است.

این در حالی است که بیش از دو ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد؛ اما هنوز هم دو طرف روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند. از سویی هم، هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، گروه طالبان سطح خشونت‌ها را در افغانستان افزایش داده است.

به باور مقام‌های دولت افغانستان، گروه طالبان قصد دارد تا با افزایش خشونت‌ها، در گفت‌وگوهای صلح امتیاز بیش‌تری بگیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x