عبدالحی حیات از سوی عبدالله عبدالله به عنوان والی جوزجان معرفی شد

صبح کابل
عبدالحی حیات از سوی عبدالله عبدالله به عنوان والی جوزجان معرفی شد

عبدالحی حیات، عضو شورای ولایتی جوزجان، از سوی عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، به عنوان والی جدید این ولایت معرفی شده است.
بشیراحمد ته‌ینج، سخن‌گوی حزب جنبش، می‌گوید که عبدالحی حیات، با پیشنهاد عبدالرشید دوستم، از سوی رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات‌وهمگرایی به عنوان والی جوزجان معرفی شده است.
این در حالی است که صبح روز شنبه (۳ حوت) نیز محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل و از اعضای ارشد حزب جنبش، از سوی عبدالله عبدالله، به عنوان والی جدید سرپل معرفی شده بود.
با این حال، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا «یوناما»، اقدام‌های اخیر از سوی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی را نگران‌کننده خوانده است.
یوناما، روز شنبه (۳ حوت) در اعلامیه‌ای تأکید کرده بود، در شرایطی که دوره‌ی کاهش خشونت‌‎ها آغاز شده است، جابه‌جایی والی‌ها از سوی دسته‌های انتخاباتی، می‌تواند امید مردم برای برقراری صلح و ثبات دائمی در افغانستان را نابود کند.
این نهاد بین‌المللی، از تمامی طرف‌ها خواست که از صبر و حوصله کار گرفته و مشکلات‌شان را از طریق گفت‌وگو حل کنند.
کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.
ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.
در همین حال، بشیراحمد ته‌ینج، ابراز امیدواری می‌کند که چهره‌های سیاسی و جامعه‌ی جهانی، در راستای حل جنجال‌های پیش آمده همکاری کنند.
او می‌افزاید: «چهره‌های سیاسی و جامعه‌ی جهانی، باید مشکلی که آقای غنی ایجاد کرده را در مرکز حل بکنند، در غیر آن، مردم راهی ندارند جز این که مطالبات خود را در ولایت‌ها عملی کنند.»
آقای ته‌ینج، از نیروهای امنیتی نیز خواست تا در موضوعات سیاسی دخالت نکرده و در مقابل مردم ایستاد نشوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x