نشست اضطراری در خانه‌ی رییس مجلس نمایندگان: اسماعیل خان به عنوان والی هرات تعیین شود

صبح کابل
نشست اضطراری در خانه‌ی رییس مجلس نمایندگان: اسماعیل خان به عنوان والی هرات تعیین شود

حبیب‌الرحمان پدرام، نماینده‌ی هرات در مجلس نمایندگان، از برگزاری نشست اضطراری‌ای در باره‌ی وضعیت امنیتی افغانستان، به ویژه ولایت هرات، خبر داده است.

آقای پدرام، در برگه‌ی فیسبوکش نوشته است که این نشست، شنبه‌شب -۹ اسد-، در خانه‌ی میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان برگزار شده بود و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، یونس قانونی، معاون پیشین ریاست‌جمهوری و شماری از چهره‌های سیاسی و اعضای مجلس، در آن حضور داشته اند.

آقای پدرام، نوشته است: «من و آقای کبرزانی، آن چه را لازم بود عریان و آشکار خطاب به حاضران و البته مشاور امنیت ملی مطرح کردیم. ما گفتیم که امیر اسماعیل‌ خان، در اسرع وقت به عنوان والی هرات و رییس شورای نظامی تعیین شود و سپس فرماندهی و مدیریت واحد بر محوریت او شکل بگیرد.»

او گفته است که گلب‌الدین الکوزی، به عنوان فرمانده‌ی قول اردو، سید نصیر علوی، به عنوان رییس امنیت ملی و شیرآقا الکوزی، به عنوان فرمانده‌ی پلیس ولایت هرات، تعیین شوند.

آقای پدرام، افزوده است که جبهه‌ی بسیج مردمی با مهمات بیش‌تر تجهیز و تمویل و کمبودات نیروهای امنیتی در زودترین فرصت رفع شود.

به گفته‌ی او، عملیات هوایی بیش‌تر شود و قوای هوایی هرات با هواپیماهای بیش‌تر شامل A29, MD 530 و بلک هاک تجهیز شود.

این نماینده‌ی مجلس، گفته است که برای اجرای عملیات هوایی، هماهنگی صورت گرفت و معین ارشد امنیتی با نیروی پشتیبانی، عازم هرات شده است.

او افزوده است: «تلاش‌ها و دادخواهی هم‌چنان ادامه دارد. به عنوان نماینده‌ی مردم آن چه را که لازم بود، گفتیم. این که حکومت چقدر تمکین می‌کند، مربوط آنان است.»

ولایت هرات در غرب افغانستان، اخیرا شاهد ناامنی‌های فراوانی بوده است. دو روز پیش، ولسوالی گذره‌ی این ولایت، به دست طالبان سقوط کرده بود؛ اما نیروهای دفاعی – امنیتی و نیروهای تحت امر محمداسماعیل خان، فرمانده‌ی پیشین جهادی، توانستند تا این ولسوالی را از طالبان پس بگیرند.

در حال حاضر نیز، درگیری‌ها در اطراف شهر هرات و ولسوالی گذره، جریان دارد.