عبدالله عبدالله: از بین‌بردن تأسیسات عامه پس از سقوط ولسوالی‌ها، جبران‌ناپذیر است

صبح کابل
عبدالله عبدالله: از بین‌بردن تأسیسات عامه پس از سقوط ولسوالی‌ها، جبران‌ناپذیر است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که سقوط ولسوالی‌ها، تنها پیامد نظامی ندارد؛ بلکه به کمک‌های بشردوستانه، تأسیسات عامه، زنان، کودکان و مکاتب آسیب جبران‌ناپذیر می‌زند.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه -۲۶ جوزا- در نشستی زیر نام « تأمین آتش‌بس و دست‌یافتن به صلح» در کابل صحبت می‌کرد، گفت که نباید نگرانی اضافی برای نیروهای امنیتی و دفاعی خلق شود؛ زیرا آن‌ها به اطلاعات دست‌رسی دارند.

به گفته‌ی او، نیروهای امنیتی و دفاعی باید از هر طریق ممکن، حمایت شوند و این مسؤولیت هر شهروند است.

آقای عبدالله، افزود؛ برای بیرون‌رفت از وضعیت کنونی، باید این فضا تغییر کند که لازمه‌ی آن ارایه‌ی دیدگاه واضح به مردم افغانستان، استقامت و وحدت ملی است.

او گفت که با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان، وضعیت استثنایی پیش آمد و طالبان از آن استفاده کردند و جنگ را شدت بخشیدند. او تأکید کرد که زنان، قربانی اصلی خشونت‌ها اند.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت که در قسمت آمادگی‌ها برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان، کوتاهی صورت گرفته  و باید مردم افغانستان به لحاظ ذهنی، برای این کار آماده می‌شدند.

او تأکید کرد که هرچند جنگ به شدت جریان دارد؛ اما طالبان از طریق نظامی نمی‌توانند پیروز شوند و نباید فرصت صلح از دست برود.

از سویی هم، آلتا میلر، نماینده‌ی سازمان ملل متحد در امور زنان در افغانستان، در این نشست گفت که زنان هدف قرار می‌گیرند تا آن‌ها را خاموش کنند؛ اما ما برای تأمین آتش‌بس صدا بلند کردیم و آتش‌بس باید مبتنی بر جنسیت صورت بگیرد.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در این نشست گفت که مشارکت معنادار زنان در آتش‌بس و روند صلح، بسیار بااهمیت است. به گفته‌ی او، زنان باید در تمام روند صلح سهم فعال داشته باشند و از تجربه و تخصص آن‌ها کار گرفته شود.