عبدالله عبدالله: اگر گروه طالبان به صلح تن ندهد، تصمیم نوع برخورد با آن با مردم است

صبح کابل
عبدالله عبدالله: اگر گروه طالبان به صلح تن ندهد، تصمیم نوع برخورد با آن با مردم است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که دولت افغانستان برای برقراری صلح تلاش می‌کند و گزینه‌های زیادی را پیشنهاد داده است؛ اما اگر گروه طالبان در این زمینه تلاش نکند، نیاز خواهد شد تا شهروندان در این باره تصمیم بگیرند.

آقای عبدالله که روز جمعه (۲۳ عقرب)، در نشستی زیر نام «نهمین دور گفت‌وگوی امنیتی هرات» سخن می‌زد، گفت: «گفت‌وگوهای قطر سبب کاهش خشونت نشده است. تا اکنون هیچ پیشرفتی صورت نگرفته است. اگر امروز هیئت را به کابل فرابخوانیم بهتر است یا با حوصله‌مندی پیش برویم؟»

به گفته‌ی آقای عبدالله، اگر طالبان فکر می‌کنند که با افزایش خشونت و ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، می‌توانند به پیروزی برسند، اشتباه می‌کنند و این کار به معنای ادامه‌ی جنگ و بی‌ثباتی در منطقه خواهد بود.

او، با تاکید بر این که ادامه‌ی جنگ راه حل نیست، از گروه طالبان خواست تا به خشونت پایان داده و برای صلح تلاش کند.

آقای عبدالله، با اشاره به سفرهای اخیرش به کشورهای منطقه، گفت که کشورهای همسایه و منطقه، در روند صلح افغانستان تاثیر دارند و هم‌چنان از ادامه‌ی جنگ در این کشور متاثر می‌شوند. او افزود: «شرایط ایجاب می‌کند که این سفرها و بحث‌ها ادامه بیابد. ما در این سفرها، تاکید کردیم که ادامه‌ی جنگ به نفع هیچ کشوری نیست.»

او، گفت که دولت افغانستان می‌تواند در مورد ماندن و رفتن خارجی‌ها تصمیم بگیرد؛ اما باید واقع‌بینانه به اوضاع جاری نگاهی انداخت، آن زمان به این نتیجه می‌رسیم که خروج نیروهای خارجی، باید بر اساس شرایط انجام شود.

این در حالی است که بیش از دو ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح در قطر می‌گذرد؛ اما هنوز هم دو طرف روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند. از سویی هم، هم‌زمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، گروه طالبان سطح خشونت‌ها را در افغانستان افزایش داده است.

به باور مقام‌های دولت افغانستان، گروه طالبان قصد دارد تا با افزایش خشونت‌ها، در گفت‌وگوهای صلح امتیاز بیش‌تری بگیرد.