عبدالله به طالبان: تنها راه حل بحران افغانستان، برقراری آتش‌بس دایمی است

صبح کابل
عبدالله به طالبان: تنها راه حل بحران افغانستان، برقراری آتش‌بس دایمی است

به دنبال اعلام آتش‌بس سه روزه در روزهای عید فطر از سوی گروه طالبان، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفته است که راه حل بیرون رفت از بحران کنونی افغانستان، تسریع گفت‌وگوهای صلح، اعلام آتش‌بس دایمی و قطع همیشگی جنگ است.

آقای عبدالله، روز دوشنبه (۲۰ ثور)، در اعلامیه‌ای گفته است: «دولت افغانستان، در گذشته در روزهای عید و مناسبت‌های خاص آتش‌بس یک‌جانبه اعلام کرده است. برقراری آتش‌بس موقت به این مناسبت‌ها فرصت کوتاه آرامش برای مردم فراهم می‌‌کند؛ اما راه حل اساسی و دایمی برای حل مشکل کشور نیست.»

به گفته‌ی او، بحران افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و خشونت و کشتار نه تنها راه‌حل نیست؛ بل‌که به عمق بحران و منازعه افزوده است.

آقای عبدالله، تأکید کرده است؛ هیچ گروهی نباید دچار اشتباه محاسباتی شود که با کشتار و خشونت بیشتر به نتیجه می‌رسد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گروه طالبان را به از سرگیری گفت‌وگوها، برقراری آتش‌بس دایمی، قطع جنگ و خون‌ریزی و یافتن راه حل سیاسی جامع، عادلانه، با عزت و قابل قبول برای تمام طرف‌ها فرا خوانده است.

گروه طالبان، یک‌شنبه شب (۱۹ ثور)، سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کرد. این گروه، به جنگ‌جویان خود دستور داده تا در صورت حمله‌ی نیروهای دفاعی و امنیتی، از مناطق زیر کنترل شان نگهداری کنند.

دولت افغانستان تا اکنون در این باره چیزی نگفته است.