عبدالله عبدالله: وقت آن است که جهان برای طالبان پیام واضح بدهد

صبح کابل
عبدالله عبدالله: وقت آن است که جهان برای طالبان پیام واضح بدهد

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، از جامعه‌ی جهانی خواسته است که در باره‌ی بحران بی‌سابقه‌ی انسانی در افغانستان، بی‌تفاوت نماند و برای طالبان در مورد صلح، پیام واضح بدهد.

آقای عبدالله، روز سه‌شنبه -۱۹ اسد-، در نشست سه نمایندگان ویژه‌ی کشورهای هم‌کار صلح افغانستان در دوحه، گفته است: «چند روز قبل در دوحه، ۴۸ ساعت با طالبان گفت‌وگو کردیم و روی تسریع مذاکرات و حل سیاسی قضیه با حضور میانجی توافق کردیم؛ اما طالبان این تعهد را نقض و جنگ و خشونت را شدت بخشیده و حملات خود را به شهرها آغاز کردند.»

به گفته‌ی او، دولت افغانستان تأکید کرد که موضوع محوری حل سیاسی و دست‌یافتن به صلح، جامع و همه‌شمول باشد؛ اما طالبان آماده‌ی بحث روی قضایای اساسی نشدند.

آقای عبدالله گفته است که طالبان به اعتمادسازی و رهایی زندانیان خود تأکید داشتند؛ در حالی که پیش از این، رهایی زندانیان به روند صلح و قطع جنگ و خشونت کمک نکرده است.

او افزوده است: «جنگ جاری، بحران بی‌سابقه‌ی بشری را در پی داشته است. صدها هزار تن در نتیجه‌ی جنگ آواره و بی‌جا شده و هزاران تن جان باخته و هزاران تن دیگر زخم برداشته‌اند و طالبان مرتکب جنایت شده اند. هزاران تروریست در کنار حضور دایمی القاعده و دیگر سازمان‌های دهشت‌افگن از جیش محمد گرفته تا لشکر طیبه، وارد افغانستان شده و علیه مردم ما می‌جنگند.»

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفته که دولت افغانستان آماده است تا به بحران جاری نقطه پایان گذاشته شود؛ اما ادامه‌ی وضعیت و ابهام در بحث صلح، دیگر برای مردم قابل قبول نیست و در باره‌ی ادامه‌ی این تلاش‌های بی‌ثمر و یک‌جانبه سوال‌های جدی وجود دارد.

آقای عبدالله، ابراز امیدواری کرده است که دور بعدی مذاکرات، نتایج بهتری در پی داشته باشد.

در نشست سه‌روزه‌ی دوحه، نمایندگان سازمان ملل متحد، اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای امریکا، بریتانیا، روسیه، چین، پاکستان، اوزبیکستان حضور داشتند.

نمايندگان حاضر در اين نشست، از وخامت اوضاع در افغانستان و تشدید جنگ‌ها ابراز نگران کرده و خواهان توقف سريع جنگ شده و حمایت خود را از تسريع تلاش‌های صلح، اعلام کردند.

آن‌ها، هم‌چنان خواهان از سرگیری سریع مذاکرات صلح، قطع فوری خشونت‌ها، تشکیل حکومت همه‌شمول و دست‌یافتن به راه حل سیاسی شدند.

آن‌ها، تأکید کردند که جنگ راه حل نیست و آماده اند تا در بازسازی افغانستان بعد از صلح، سهم بگیرند.