عبدالله عبدالله: اگر افغانستان به بحران برود مسؤول آن تیم دولت‌ساز خواهد بود

صبح کابل
عبدالله عبدالله: اگر افغانستان به بحران برود مسؤول آن تیم دولت‌ساز خواهد بود

عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، هشدار می‌دهد که اگر افغانستان وارد بحران شود، مسؤول آن تیم انتخاباتی دولت‌ساز خواهد بود.

آقای عبدالله، روز یک‌شنبه (۱۹ عقرب) در همایش اعتراضی‌ای در تالار لویه‌جرگه، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، باید روند بازشماری و تفتیش آرا در غیاب ناظران تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی را متوقف کند؛ در غیر آن، نتیجه‌ی انتخابات مشروعیت نخواهد داشت.

او افزود که اگر روند بازشماری و تفتیش آرا متوقف نشود، تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، مجبور به روی دست گرفتن اعتراضات مسالمت‌آمیز خواهد شد.

آقای عبدالله تأکید کرد: «ما در پی بحران نیستیم؛ ما در تلاش جلوگیری از تقلب استیم، هیچ سازشی در مورد حق مردم افغانستان مطرح نیست؛ اگر کشور به بحران می‌رود، مسؤولیت آن به دوش دولت‌ساز است.»

رهبر تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، گفت که برخی‌ها بر کمیسیون مستقل انتخابات، فشار وارد می‌کنند تا تقلب‌های سازمان‌یافته‌ی شان قانونی شود؛ اما این کار به هیچ صورتی امکان‌پذیر نخواهد بود.

او افزود: «۱۳۷۶۳۰ رأی مبهمی که در بخش قرنطین دستگاه درملوگ قرار دارد، ۱۰۲۰۱۲ رأی خارج از زمان رأی‌دهی، ۷۰ هزار رأی دارای عکس‌های تکراری و ۷۰۰ عدد دستگاه بایومتریک و اس‌دی کارت گم شده؛ باید کمیسیون مستقل انتخابات در مورد این‌ها اقدام کند.»

آقای عبدالله، با بیان این که از حق مردم افغانستان دفاع می‌کند تا تقلب گم شود، گفت که رأی پاک مردم را به کرسی می‌نشاند و نمی‌گذارد که نتیجه‌ی انتخابات، برخواسته از آرای تقلبی باشد.

او ادامه داد: «این دفاع، برای پاک ساختن رأی مردم است؛ این دفاع شخصی نیست. تقلب به نام مردم صورت می‌گیرد. از جاهایی که رأی تقلبی آمده، مردم ملامت نیست، انتخابات برگزار شد، در روز انتخابات واضح بود که مشکلات زیادی وجود داشت. علائم و شواهد در مورد تقلبات گسترده از گوشه‌های افغانستان می‌آمد، مردم مناطقی که در آن تقلب شده ملامت نیستند.»

به‌ گفته‌ی عبدالله عبدالله، تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، موارد خلاف قانون را نخواسته و به استقلالیت کمیسیون‌های انتخاباتی احترام می‌گذارد.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، روز شنبه (۱۸ عقرب) روند بازشماری و تفتیش ۸۲۵۵ محل رأی‌دهی را آغاز کرد.

از سویی هم، تیم‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل و گلب‌الدین حکمت‌یار، روند بازشماری و تفتیش آرا را خلاف قانون دانسته و تحریم کرده اند.