نشست مسکو؛ نمایندگان تمام طرف‌ها به روسیه رفتند

صبح کابل
نشست مسکو؛ نمایندگان تمام طرف‌ها به روسیه رفتند

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، روز چهارشنبه (۲۷ حوت)، در راس هیئت عالی‌رتبه‌ی دولتی، به مسکو رفت.

آقای عبدالله، پیش از سفر، به رسانه‌ها گفت که نشست مسکو در حمایت از گفت‌وگوهای دوحه و پیش‌زمینه‌ای برای نشست ترکیه برگزار می‌شود.

او افزود که حکومت افغانستان، از همکاری مشترک کشورهای عضو ترویکا در راستای تامین صلح در کشور استقبال می‌کند.

نشست مسکو درباره‌ی صلح افغانستان، در (۱۸ مارچ/۲۸ حوت)، در شهر مسکو برگزار می‌شود. در این نشست یک‌روزه، نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان اشتراک می‌کنند و در باره‌ی تسریع گفت‌وگوهای صلح، تقویت گفت‌وگوهای دوحه، کاهش خشونت‌ها و مبارزه با موادمخدر بحث می‌کنند.

در ترکیب هیئت حکومت افغانستان، حامد کرزی، کریم خلیلی، معصوم ستانکزی، حبیبه سرابی، بابر فرهمند، سید سعادت منصور نادری و شمار دیگری از شخصیت‌های سیاسی شامل است.

از سویی هم، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که هیئت ده نفری این گروه به رهبری عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان به مسکو سفر کرده است. به گفته‌ی او، ملا محمدفاضل آخند، ملا خيرالله خيرخواه، سهيل شاهين، انس حقانی، و شیرمحمدعباس ستانکزی نیز در ترکیب این هیئت شامل اند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان نیز در نشست مسکو شرکت خواهد کرد.

در نشستی که قرار است روز پنج‌شنبه در مسکو برگزار شود، بر علاوه‌ی نمایندگانی از دولت افغانستان و گروه طالبان، نمایندگان امریکا، پاکستان و چین نیز شرکت می‌کنند.

از سویی هم، وزارت خارجه‌ی افغانستان، گفته است که نشست‌های پیش رو در مسکو و استانبول پیرامون گفت‌وگوهای صلح، مکمل نشست دوحه است.

گفتنی است که به دنبال نشست مسکو، در ماه اپریل نیز نشستی در باره‌ی صلح افغانستان به میزبانی کشور ترکیه در شهر استانبول برگزار خواهد شد.