عبدالله عبدالله: سطح بلند خشونت‌ها نگران‌کننده است

صبح کابل
عبدالله عبدالله: سطح بلند خشونت‌ها نگران‌کننده است

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که سطح بلند خشونت‌ها، برای مردم و دولت افغانستان، نگران‌کننده است و باید هرچه زودتر، کاهش یابد.

آقای عبدالله که پس از چاشت روز پنج‌شنبه (۱۷ میزان)، در انستیتوت مطالعات دفاعی و تحلیلی هند سخن‌رانی می‌کرد، گفت: «خشونت کاهش نیافته و این موضوع، یکی از بحث‌های جدی در دوحه است. امیدواریم که بتوانیم خشونت‌ها را کاهش دهیم.»

او، هم‌چنان گفت که هدف سفرهایش، این است تا کشورهای منطقه را از گفت‌وگوهای صلح آگاه سازد. به گفته‌ی او، دولت افغانستان، همکاری‌های منطقوی و جهانی را در روند صلح، با خود دارد.

آقای عبدالله، گفت: «در چهل سال گذشته، افغانستان در حالی که درگیر جنگ بوده، تغییرات مثبتی نیز داشته است. به همین دلیل، برقراری صلح، می‌تواند به این کشور کمک کند تا به نقطه‌ی اتصال منطقه مبدل شود. ما جنگ تلخی را تجربه کردیم و مستحق آینده‌ی بهتری استیم.»

او تصریح کرد که با حمایت هند از روند صلح، می‌توان برای هر دو کشور، آینده‌ی روشن‌تری را رقم زد.

به گفته‌ی آقای عبدالله، رهبری دولت هند، اطمینان داده که در کنار مردم افغانستان برای دست‌یابی به صلح پایدار، ایستاده است.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، با ابراز امیدواری نسبت به گفت‌وگوهای صلح در قطر، گفت: «ما به راه‌حل صلح‌آمیز برای برقراری صلح در افغانستان می‌اندیشیم. روند صلح، نیازمند صبر و اراده‌ی قوی است. دو طرف باید درک متقابل داشته باشند. مردم می‌خواهند نظامی داشته باشند که خود را در آن حس کنند. برای رسیدن به این نظام، نباید از خشونت کار گرفت.»

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، روز سه‌شنبه (۱۵ میزان)، در راس هیئت عالی‌رتبه‌ی دولتی، به دهلی، پایتخت هند سفر کرد.

آقای عبدالله در جریان این سفر چهار روزه، با مقام‌های بلندرتبه‌ی هند، در مورد روند صلح افغانستان و توسعه‌ی روابط دو جانبه، گفت‌وگو می‌کند. سفر آقای عبدالله به هند، به ادامه‌ی سفرهای منطقه‌ای او در پیوند به صلح افغانستان، صورت گرفته است.