کاهش خشونت زمینه را برای آتش‌بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراهم می‌کند

صبح کابل
کاهش خشونت زمینه را برای آتش‌بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراهم می‌کند

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، تأکید می‌کند که کاهش خشونت، زمینه را برای برقراری آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی فراهم خواهد کرد.

عبدالله عبدالله، روز پنج‌شنبه (۲۴ دلو) در مراسم گرامی‌داشت از نخستین سالروز درگذشت صبغت‎‌الله مجددی، گفت که پیشرفت‌ها در گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، امیدوار کننده است.

او افزود که مراحل زیادی باقی مانده و کاهش خشونت، زمینه را برای برقراری آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مساعد خواهد کرد.

این در حالی است که به تازگی، برخی از مقام‌های امریکایی، گفته اند، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، به گونه‌ی مشروط توافق‌نامه‌ی صلح با گروه طالبان را تأیید کرده است.

نیویارک تایمز، گزارش داده است که این توافق‌نامه، در صورتی که گروه طالبان خشونت‌ها را کاهش بدهد، امضا خواهد شد تا زمینه‌ی خروج تدریجی نیروهای امریکایی از افغانستان فراهم شود.

مقام‌های امریکایی، گفته اند که ممکن است با امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، طولانی‌ترین جنگ این کشور در افغانستان خاتمه یابد.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز، آقای ترامپ، در قبال این موضوع، روز دوشنبه (۲۱ دلو) توافق ابتدائی کرده که وابسته به قطع خشونت‌ها است.

تا کنون جزئیات بیشتری در این مورد منتشر نشده است.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، در جریان چند هفته‌ی گذشته رنگ جدی‌تری به خود گرفته و گروه طالبان، با کاهش موقت خشونت، موافقت کرده است. با این حال، حکومت افغانستان تأکید کرده است که کاهش خشونت کافی نیست و باید آتش‌بس برقرار شود.