عبدالله به طالبان: با خروج امریکا برنده‌ی جنگ نخواهید شد

صبح کابل
عبدالله به طالبان: با خروج امریکا برنده‌ی جنگ نخواهید شد

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، تأکید می‌کند، کسانی که فکر می‌کنند با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان برنده‌ی جنگ می‌شوند، دچار اشتباه محض شده اند.

آقای عبدالله، روز سه‌شنبه (۸ دلو) در مراسم گرامی‌داشت از سی‌ویکمین سال‌روز حمله شوروی بر مردم سالنگ در ولایت پروان، گفت که دولت افغانستان، آماده‌ی گفت‌وگوهای همه‌شمول در مورد صلح است.

او افزود: «با هرکسی که با ما در جنگ است، آماده‌ی گفت‌وگوهای همه شمول با هیأت همه شمول استیم؛ اما آن‌هایی که فکر می‌کنند با خروج کم و یا زیاد نیروهای امریکایی در جنگ پیروز می‌شوند، دچار اشتباه محض شده اند؛ چون این راه، غلط خواندن تاریخ و ذهن مردم افغانستان است.»

این در حالی است که در جریان چند هفته‌ی گذشته، رهبران حکومت وحدت ملی، در مورد پیش‌برد مذاکرات صلح با طالبان، دچار اختلافات زیادی شده اند.

رییس‌جمهوری غنی، تأکید می‌کند که کاهش خشونت از سوی طالبان، پذیرفتنی نیست؛ بلکه باید این گروه به آتش‌بس تن بدهد. اما عبدالله عبدالله، می‌گوید که آماده‌ی مذاکره‌ی بدون قید و شرط با طالبان است و گفت‌وگوهای صلح باید از انحصار ارگ خارج شود.

آقای عبدالله، چند روز پیش طی نشستی در کابل، تأکید کرده بود که مذاکرات صلح، نباید در انحصار ارگ ریاست‌جمهوری باشد؛ زیرا همه‌ی مردم افغانستان حق دارند در گفت‌وگوهای صلح حضور داشته باشند.

گذشته از این، گفت‌وگوها میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، در جریان چند مدت گذشته، وارد فاز جدی‌تری شده است. گروه طالبان، با کاهش خشونت‌ها موافق کرده و ابراز امیدواری کرده که توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و امریکا، به زودی امضا شود.