عبدالله عبدالله: مذاکرات صلح از انحصار ارگ خارج شود

صبح کابل
عبدالله عبدالله: مذاکرات صلح از انحصار ارگ خارج شود

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، تأکید می‌کند که مذاکرات صلح، نباید در انحصار ارگ ریاست‌جمهوری باشد؛ زیرا همه‌ی مردم افغانستان حق دارند در گفت‌وگوهای صلح حضور داشته باشند.

آقای عبدالله که پس از چاشت روز یک‌شنبه (۶ دلو) در میان هوادارانش سخن‌رانی می‌کرد، گفت که دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، می‌تواند طرف اصلی مذاکره با طالبان باشد.

او افزود: «خط ما در قسمت صلح مشخص است. از قبل قید و شرط نمی‌گذاریم، البته در جریان مذاکره بحث خود را خواهیم داشت و از مردم افغانستان نمایندگی می‌کنیم. این تیم، طرف اصلی مذاکره با طالبان بوده می‌تواند. پس قید و شرط نمی‌گذاریم.»

آقای عبدالله، با بیان این مطلب که اگر با طالبان آتش‌بس صورت گیرد، به نفع مردم افغانستان است، تأکید کرد که صلح مربوط به همه‌ی افغانستان است و ارگ ریاست‌جمهوری، نمی‌تواند یک‌طرفه تصمیم بگیرد؛ زیرا حکومت وحدت ملی به ارگ خلاصه نمی‌شود و مردم نیز حق دارند که با طالبان مذاکره کنند.

او، خاطرنشان کرد که رییس‌جمهور غنی، همه‌ی اختیارات را به خود خلاصه کرده و با خودسری‌های پی هم، موافقت‌نامه‌ی ایجاد حکومت وحدت ملی را نقض می‌کند.

آقای عبدالله، هشدار داد: «اگر آقای غنی دست از خودسری و نقص توافق‌نامه‌ی حکومت وحدت ملی برندارد، ما نیز عکس‌العمل مشابهی خواهیم داشت تا رییس‌جمهور بداند که عواقب اجراآت یک‌طرفه چیست.»

او، در بخش دیگری از صحبت‌های خود، از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی خواست تا بر اساس قانون، به شکایت‌های ثبت‌شده رسیدگی کند. «چیزی کم‌تر از آن نه مورد قبول مردم است و نه اجازه‌ی آن را خواهیم داد.»

از سویی هم، محمد محقق، از اعضای ارشد دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، تأکید کرد که بر اساس آرای بایومتریکی، تیم آن‌ها برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری است.

آقای محقق، ضمن این که از کمیسیون‌ رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی خواست تا به شکایت‌های ثبت‌شده به گونه‌ی قانونی رسیدگی کند، گفت: «اگر تقلب اعلام شد، مؤلفه‌ی دموکراسی از بین می‌رود؛ از همین‌رو، جامعه‌ی جهانی اگر می‌خواهد افغانستان ثبات و دموکراسی داشته باشد، باید کنار مردم ایستاد شود، نه کنار تقلب‌کارها.»

او در مورد صلح نیز گفت که کاهش خشونت‌ها هم گامی خوبی در راستای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است.

آقای محقق افزود: «طالبان و امریکا به توافق نزدیک شده اند. در مورد کاهش خشونت هم باید بگوییم که اگر میزان جنگ کم‌تر شود، ما قبول داریم و نباید کسی بهانه‌تراشی کند، هم می‌جنگیم و هم مذاکره می‌کنیم، شاید در جریان مذاکره آتش‌بس کنند. ما برای صلح آمادگی داریم و راه صلح را نباید بند کنیم.»

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و نمایندگان طالبان، وارد فاز جدی‌تری شده و طالبان، با کاهش خشونت موافقت کرده اند. طالبان، ابراز امیدواری کرده اند که توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و امریکا، تا پایان ماه جاری به امضا برسد.

از سویی هم، ارگ ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که مردم افغانستان، کاهش خشونت نه، بلکه آتش‌بس می‌خواهند.