عبدالله عبدالله: طالبان فکر نکنند که با خروج امریکا، می‌توانند با زور تفنگ پیروز شوند

صبح کابل
عبدالله عبدالله: طالبان فکر نکنند که با خروج امریکا، می‌توانند با زور تفنگ پیروز شوند

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید که حتا با خروج نیروهای خارجی از افغانستان در یازدهم سپتامبر، حمایت جامعه‌ی جهانی از این کشور ادامه خواهد یافت.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه (۲۵ حمل)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «گروه طالبان نباید محاسبه‌ی غلط داشته باشد و فکر کند که با خروج خارجی‌ها، می‌تواند از با زور تفنگ پیروز شود.»

این در حالی است که اخیرا، روزنامه‌ی واشنگتن پست، گزارش داده که قرار است نیروهای امریکایی تا یازدهم سپتامبر، از افغانستان خارج شوند. با این حال، گروه طالبان گفته است، تا زمانی که تمام نیروهای خارجی افغانستان را ترک نکنند، در هیچ نشستی به شمول نشست استانبول اشتراک نخواهد کرد.

عبدالله عبدالله، در بخش دیگری از سخنان خود گفت که با از آغاز گفت‌وگوهای صلح، انتظار می‌رفت که خشونت‌ها نیز کاهش یابد؛ اما گروه طالبان خشونت‌ها را افزایش داد.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت در جنگ جاری، مردم افغانستان قربانی می‌شوند و ادامه‌ی آن، به معنای نادیده گرفتن خواست مردم است.

او افزود که مردم افغانستان خواهان برقراری صلح و حفظ حقوق و آزادی های شان استند.

آقای عبدالله، هم‌چنان گفت که فهرست اشتراک‌کنندگان نشست استانبول، تا اکنون نهایی نشده و هر زمانی که نهایی شد، اعضای جامعه‌ی مدنی نیز عضو آن خواهند بود.