عبدالله عبدالله: جایگاه وزارت خارجه قربانی سلیقه‌های شخصی و سطحی‌نگری نشود

صبح کابل
عبدالله عبدالله: جایگاه وزارت خارجه قربانی سلیقه‌های شخصی و سطحی‌نگری نشود

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، تاکید می‌کند که جایگاه وزارت خارجه، نباید قربانی سلیقه‌های شخصی و سطح‌نگری شود.

عبدالله عبدالله، شب گذشته (چهارشنبه، ۲ اسد)، در مراسم گرامی‌داشت از صدساله‌گی دیپلماسی افغانستان، گفت که وزارت خارجه به یک قوم و گروه خاصی وابسته نیست و باید به جایگاه آن احترام گذاشته شود تا کارکردهای موثری داشته باشد.

او افزود: «تمثیل سیاست خارجی کشور باید بدون درنظرداشت سلیقه‌‌های شخصی و بر اساس منافع ملی صورت گیرد، یک مملکت و نظام زمانی درست می‌شود که به جایگاه نهادها احترام بگذاریم. اصل همکاری، شایسته‌سالاری، مکافات و در صورت لزوم مجازات را رعایت کنیم.»

آقای عبدالله، گفت که دیپلماسی افغانستان، در جریان صد سال اخیر دچار تلاطم و تحولات پی‌هم شده است؛ اما اصل منافع ملی ثابت و پایدار بوده که باید تحت هر شرایطی حفظ شود.

رییس اجرایی، تاکید کرد که افغانستان نیاز به روابط نیک با کشورهای منطقه و جهان دارد و این روابط باید با حفظ عزت، استقلال و منافع ملی برقرار شود.

او گفت که در دوره‌ی ریاست جمهوری حامد کرزی، به جایگاه وزارت خارجه احترام گذاشته می‌شد و از این نهاد حمایت می‌شد، نه اینکه به مسایل کوچک و بی‌مورد توجه شود.

آقای عبدالله تاکید کرد که اختلاف نظرها نباید به منافع کلان ملی صدمه وارد کند.

این در حالی است که در جریان چند سال گذشته، اختلافات فراوانی میان صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه و رییس جمهور غنی وجود داشته است. در این مدت، آقای غنی در اکثر سفرهای خارجی خود، صلاح‌الدین ربانی را با خود نبرده است.