عبدالله عبدالله: صلح به معنای پامال شدن هویت مردم افغانستان نیست

صبح کابل
عبدالله عبدالله: صلح به معنای پامال شدن هویت مردم افغانستان نیست

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گوید که در راستای آوردن صلح، نباید تشویشی وجود داشته باشد؛ زیرا صلح به معنای پامال شدن عزت، هویت و افتخارات مردم افغانستان نیست.

آقای عبدالله که روز جمعه (۲۵ میزان)، در مراسم دومین سالیاد ترور جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده‌ی پیشین پولیس کندهار، صحبت می‌کرد گفت، مردم افغانستان صلحی را می‌خواهند که مورد قبول شان باشد و باید برای رسیدن به صلح با متانت، اطمینان و اراده‌ی قومی عمل شود.

او، با اشاره بر این که ادامه‌ی خشونت‌ها، روند صلح را صدمه می‌زند، گفت: «اگر طالبان فکر می‌کنند که با جنگ و یا تصرف یک ولایت، دست بالا پیدا می کند، همان  اشتباهی است که سال‌ها باعث ادامه‌ی جنگ شده است. مردم افغانستان و جامعه‌ی جهانی، همه خشونت‌ها را محکوم می‌کنند.»

به گفته‌ی رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، اگر گروه طالبان تاکید دارد که امریکا از افغانستان بیرون شود تا دوباره امارت طالبانی را در کشور برپا کند، این یک محاسبه‌ی اشتباه است و مردم آن را نمی‌پذیرد.

عبدالله عبدالله، تاکید کرد که ادامه‌ی جنگ و خشونت از سوی طالبان، می‌تواند یک نسخه‌ی جدید برای تداوم جنگ در افغانستان باشد.

آقای عبدالله، در این نشست با اشاره به گفت‌وگوهای جاری در قطر میان هیئت دولت و طالبان، گفت که هیأت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان در دوحه، از تمامیت و هویت مردم افغانستان نمایندگی می‌کند.

او، افزود که در جریان گفت‌وگوها، باید انعطاف وجود داشته باشد و از رهبران سیاسی افغانستان خواست که برای تقویت هیئت دولت کار کنند تا آن‌ها به درستی کارهای خود را به پیش ببرند.

این درحالی است که مراسم گشایش گفت‌وگوهای صلح، حدود چهار هفته پیش، در قطر برگزار شده است؛ اما هیئت دو طرف نتوانسته اند تا اکنون گفت‌وگوهای اصلی را آغاز کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x