عبدالله: طالبان تا اکنون در مذاکرات صلح جدی نبوده اند

صبح کابل
عبدالله: طالبان تا اکنون در مذاکرات صلح جدی نبوده اند

عبدالله عبدالله، رییس‌ شورای مصالحه‌ی ملی، در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی واشنگتن‌پست که روز جمعه (۳۱ ثور)، به نشر رسیده، گفته است که طالبان تا اکنون در میز مذاکرات جدی نبوده اند.

آقای عبدالله در پاسخ به این پرسش که آیا طالبان می‌خواهند بخشی از افغانستان باشند یا می‌خواهند نظریات خود را تحمیل کنند؟ گفته است: «طالبان بدون ارایه جزئیات در مورد نظام اسلامی صحبت می‌کنند و وقتی صحبت از آزادی، حقوق زنان، حقوق بشر می‌شود، آن‌ها، می‌گویند که اگر مطابق قوانین اسلامی باشد، اشکالی ندارد؛ اما از ارایه تعریف خود از قانون اسلامی خوداری می‌کنند.»

به گفته‌ی آقای عبدالله، خواسته‌ی اصلی طالبان خروج نیروهای امریکایی بود و طالبان پس از خروج، بهانه‌ای برای ادامه‌ی جنگ نداشته اند؛ اما شاید گروه‌هایی در میان طالبان استند که تصور می‌کنند، با جنگ می‌توانند کابل را تسخیر کنند.

آقای عبدالله می‌گوید که طالبان به گونه‌ی صریح این حرف را نزده اند؛ اما نگرش آ‌ن‌ها همین است. او گفته است: «آن‌ها به تعهد خود برای کاهش خشونت و قطع ارتباط با گروه القاعده عمل نکرده اند… طالبان و القاعده از نزدیک با هم همکاری می‌کنند.»

به گفته‌ی او، اگر طالبان راه‌حل نظامی را انتخاب کنند، تلاش می‌کنند حمله داشته باشند؛ اما این به ادامه‌ی جنگ منجر خواهد، نه تصرف یا تسخیر.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی ابراز امیدواری کرد که طالبان از گفت‌وگوها دست نکشند؛ چون جامعه‌ی بین‌المللی، امریکا تلاش دارند تا راه‌هایی را برای حمایت از مذاکرات پیدا کنند.

او با اشاره به گفت‌وگوهای صلح و توافق به دست آمده از این گفت‌وگوها گفته است: «دیدگاه طالبان در مورد حقوق زنان، حقوق بشر و آزادی‌ها کاملا متفاوت است. محتوای توافق صلح این خواهد بود که افرادی با عقاید بسیار متفاوت می‌توانند در یک کشور با آرامش زندگی کنند. تا به این ترتیب حقوق ۵۰ درصد از جمعیت به خطر نیفتد.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x