عبدالله: صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه و فراتر از منطقه است

صبح کابل
عبدالله: صلح در افغانستان به معنای صلح در منطقه و فراتر از منطقه است

عبدالله عبدالله، رییس شواری عالی مصالحه‌ی ملی افغانستان، می‌گوید که صلح و ثبات در افغانستان به معنای صلح و ثبات در کشورهای منطقه و فراتر از منطقه است.

آقای عبدالله که روز چهارشنبه (۲۹ ثور)، در سیمنار« بحث در مورد صد سال گذشته و حمایت مشترک از صلح در افغانستان»، به مناسبت صدمین سال‌روز تأسیس حزب کمونیست چین، صحبت می‌کرد، گفت که صلح در افغانستان به معنای تطبیق طرح‌‌ها و برنامه‌های بزرگ منطقه‌ای و طرح کمربند و جاده‌ی جمهوری چین است.

آقای عبدالله افزود: « بعد از ۲۰۰۱ تلاش کردیم مشکلات کشور را حل کنیم. به رغم چالش‌های موجود، افغانستان امروز تغییر کرده است و ما سرمایه‌های معنوی و مادی فراوانی برای همکاری با چین و منطقه داریم. بر این اساس باید برای دست‌یافتن به صلح و ثبات مشترکاً تلاش کنیم؛ اما صلح به صورت یک‌طرفه به دست نمی‌آید و نیازمند تعهد و کار مشترک دو طرف قضیه می‌باشد.»

او در ادامه با اشاره به موقعیت استراتژیک افغانستان و فرصت‌ها و چالش‌هایی را که این موقعیت ایجاد می‌کند، به همکاری میان افغانستان و چین برای استفاده از فرصت‌ها و مقابله با چالش‌ها تأکید کرد.

سیمنار «بحث در مورد صدسال گذشته و حمایت مشترک از صلح در افغانستان»، به میزبانی سفارت چین، مرکز مطالعات جهانی معاصر چین و انجمن دوستی افغانستان و چین به مناسبت تجلیل از صدمین سال‌روز حزب کمونیست، برگزار شد.

در این سیمنار هم‌چنان سانگ تاو، وزیر روابط بین‌المللی کمیته‌ مرکزی حزب کمونیست چین و شین ژو، معاون وزیر روابط بین‌المللی کمیته‌ی مرکزی این حزب نیز حضور داشتند.