عبدالله عبدالله به طالبان: آتش‌بس کنید تا مردم احساس کنند که به صلح تعهد دارید

صبح کابل
عبدالله عبدالله به طالبان: آتش‌بس کنید تا مردم احساس کنند که به صلح تعهد دارید

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، از گروه طالبان می‌خواهد که با برقراری آتش‌بس یا کاهش خشونت، موافقت کند.

آقای عبدالله که روز دوشنبه (۳۱ سنبله)، در مراسمی به مناسبت گرامی‌داشت از «روز جهانی صلح» سخن می‌زد، گفت که گروه طالبان، باید کاری کند که امید مردم نسبت به برقراری صلح، خدشه‌دار نشود.

او افزود: «به طالبان می‌گویم، وقتی که می‌خواهید مسأله حل شود، بروید به سوی آتش‌بس یا کاهش خشونت. حداقل مردم باید احساس کنند که دو طرف تعهد به پایان جنگ دارند. دولت که همیشه آمادگی داشته، طالبان هم باید به این خواست مردم تمکین کند.»

به گفته‌ی آقای عبدالله، در صورتی که صلح در افغانستان برقرار شود، جامعه‌ی جهانی نیز کمک‌هایش را بیشتر می‌کند و این کار، سبب خواهد شد تا این کشور، از وضعیت بهتری برخوردار شود.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، هم‌چنان تأکید کرد که شرایط افغانستان فرق کرده و دست‌آوردهای ۱۹ سال گذشته، به هیچ وجه از دست نخواهد رفت.

آقای عبدالله، از هیأت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، خواست تا به صلح باورمند باشند و هرچه زودتر، نشست‌های مستقیم را آغاز کنند.

این در حالی است که حدود ده روز از مراسم گشایش گفت‌وگوهای میان‌افغانی در قطر، می‌گذرد؛ اما هنوز هم دو طرف، موفق نشده اند تا روی آجندای نهایی گفت‌وگوهای صلح، به توافق برسند.