چهار خبرنگار محلی در کندهار بازداشت شدند

صبح کابل
چهار خبرنگار محلی در کندهار بازداشت شدند

مسؤولان نهادهای حامی رسانه‌ها، می‌گویند که نیروهای امنیت ملی، چهار خبرنگار محلی را در ولایت کندهار، بازداشت کرده اند.

عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این خبرنگاران، صبح روز دوشنبه -۴ اسد-، در ولسوالی اسپین‌بولدک کندهار از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده اند.

او می‌گوید: «چهار خبرنگاری که به اسپین‌بولدک رفته بودند و قرار بود گزارشی در باره‌ی وضعیت آن جا کار کنند، هنگام ورود به شهر کندهار، بازداشت شده اند. امنیت ملی می‌گوید که این افراد، به دستور دفتر شورای امنیت بازداشت شده اند.»

به گفته‌ی آقای خلوتگر، تلاش‌ها برای آزادسازی این خبرنگاران از بند امنیت ملی، جریان دارد.

رییس اجرایی نی، می‌افزاید که افراد بازداشت‌شده، شامل خبرنگار افغان‌تبار خبرگزاری شینهوا، خبرنگار رادیو صدای ملت و دو خبرنگار رسانه‌های محلی بوده اند.

از سویی هم، انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان، در اعلامیه‌ای گفته است که بسم‌الله وطن‌پرست، مدیر مسؤول و محب عبیدی، خبرنگار رادیو صدای ملت در کندهار و قدرت سلطانی و ثناوالله سیام، خبرنگاران خبرگزاری شینهوا، افرادی اند که از سوی امنیت ملی بازداشت شده اند.

انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان، از ریاست عمومی امنیت ملی خواسته است تا هرچه زودتر، این خبرنگاران را آزاد کند.

از سویی هم، یک خبرنگار محلی در ولایت کندهار، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که این افراد، یک‌شنبه‌شب -۳ اسد-، نزد طالبان مانده بودند و صبح روز دوشنبه -۴ اسد-، هنگام ورود به شهر کندهار، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده اند.

این خبرنگاران، در حالی برای تهیه‌ی گزارش به ولسوالی اسپین‌بولدک کندهار رفته بودند که از چندین روز به این طرف، این ولسوالی به دست طالبان سقوط کرده است.

مسؤولان امنیتی، گفته اند که جنگ‌جویان ‏طالب، به خانه‌های مردم در بخش‌هایی از ولسوالی اسپین‌بولدک حمله کرده و بیش‌تر از ۱۰۰ ‏غیرنظامی را به جرم هم‌کاری با دولت، تیرباران کرده اند‎.‎