عبدالرشید دوستم به حنیف اتمر: «عصر تحمیل دیدگاه و داوری یک‌جانبه گذشته است»

فاطمه حسن‌زاده
عبدالرشید دوستم به حنیف اتمر: «عصر تحمیل دیدگاه و داوری یک‌جانبه گذشته است»

عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به حرف‌های تازه‌ی حنیف اتمر، وزیر خارجه‌ی حکومت پیشین در مورد مخالفت با نظام فدرالی در کشور واکنش نشان داده است.

به تازگی حنیف اتمر، گفته است که نظام فدرالی برای افغانستان مناسب نیست؛ زیرا افغانستان به یک نظام واحد سیاسی نیاز دارد.

به گفته‌ی اتمر، مردم افغانستان نظام فدرالی را در لویه‌جرگه قانون اساسی سال ۲۰۰۴ رد کردند و در قانون اساسی هم فدرالیسم نیست. «در حالت کنونی فدرالیزم، زمینه‌ی حاکم‌‌شدن ملوک‌الطوایفی را فراهم می‌کند.»

با این حال، عبدالرشیم دوستم در واکنش به حرف‌های حنیف اتمر، گفته است که عصر تحمیل دیدگاه و داوری یک‌جانبه گذشته و از سویی‌هم در بیست سال گذشته دیده شده که نظام‌های متمرکز و یک‌دست نتیجه نمی‌دهد.

آقای دوستم، گفته است: «در سایه یک نظام شهروند محور فدرال در آرامش زندگی می‌کند و شناخت خوبی از تمام کشورهای دارای نظام فدرال نیز دارد؛ اما هنوزهم فدرالیزم را در کنار فیودالیزم قرار می‌دهد.»

او در ادامه نیز، گفته است که حنیف اتمر برای توجیه حرف‌هایش، پای قانون اساسی را به میان می‌آورد. «همان قانون اساسی که هیچ گاه از سوی همین چند نفر که قدرت را انحصار کرده بودند، مورد حرمت قرار نگرفت. دوما امروز نه قانون اساسی وجود دارد و نه نظام سیاسی. مردم حق دارند سرنوشت خود را از سر بنویسند.»

این در حالی است که اخیرا سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری پیشین حزبی را تحت نام عدالت و آزادی افغانستان تأسیس کرده و نظام فدرالی را برای آینده‌ی کشور پیشنهاد کرده است.

این حزب نیز، پیش از این در واکنش به حرف‌های حنیف اتمر، گفته بود :«همه کسانی که به دموکراسی باور دارند به جای داوری یکجانبه،‌ طرح نظام فدرالی به همه‌پرسی گذاشته شود.»