تلاش طالبان برای سرکوب مقاومت‌های مردمی؛ حدود ۱۵۰۰ نیروی تازه‌نفس به بامیان فرستاده شد

عبدالرازق اختیاربیگ
تلاش طالبان برای سرکوب مقاومت‌های مردمی؛ حدود ۱۵۰۰ نیروی تازه‌نفس به بامیان فرستاده شد

منابع امنیتی طالبان، تأیید می‌کنند که حدود ۱۵۰۰ نیروی تازه‌نفس به منظور جلوگیری از ناامنی به ولایت بامیان فرستاده شده اند.

ملامحمد شیرین، فرمانده لوای پنجم قول اردوی منصوری، گفته است که این افراد با سلاح‌های سبک و سنگین مجهز استند و به منظور دفع حملات احتمالی به ولایت بامیان مستقر شده اند.

مقام‌های امنیتی، می‌گویند که برخی از گروه‌ها با حمایت کشورهای همسایه، تلاش می‌کنند که سبب ناامنی در ولایت بامیان شوند.

با این حال؛ اما گزارش‌هایی وجود دارد که قرار است «جبهه‌ی مقاومت ۲» در ولایت بامیان شکل بگیرد و نیروها نیز به همین دلیل به این ولایت اعزام شده اند.

این در حالی است که پیش از این شماری از منابع محلی در ولایت پنجشیر نیز تأیید کردند که افراد طالبان از چندی به این طرف، حملات خود را بر مواضع نیروهای جبهه‌ی مقاومت ملی در این ولایت و ولایت‌های دیگر از سر گرفته اند و نیروهای تازه‌نفس خود را به ولایت‌ها انتقال می‌دهند.

یک منبع معتبر به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که در تازه‌ترین مورد، بامداد روز دوشنبه -۲ حوت-، طالبان از طریق هوا، حملاتی را بر مواضع نیروهای جبهه‌ی مقاومت در ولسوالی‌های شتل و انابه انجام داده اند.

او، گفت: «طالبان آمادگی‌‌های شان را از یک ماه پیش گرفته بودند و برنامه شان همین بوده که قبل از این که زمستان ختم شود، دست به یک سلسله تحرکات بزنند. هم طالبان و هم حامیان طالبان از فرا رسیدن بهار تشویش دارند.»

منبع، افزود که بیش‌ترین توجه طالبان بر ولایت‌های پنجشیر، بغلان و بدخشان است؛ زیرا اکثر نیروهای مقاومت ملی در همین سه ولایت جابه‌جا استند. او گفت، طالبان با راه‌اندازی چنین حملاتی، تلاش می‌کنند که در میان مردم ترس و وحشت ایجاد کنند.