شهرزاد اکبر: طالبان باید امنیت شهروندان افغانستان را تأمین کنند

صبح کابل
شهرزاد اکبر: طالبان باید امنیت شهروندان افغانستان را تأمین کنند

به دنبال سقوط  کلان‌شهرهای افغانستان و به ویژه شهر کابل به دست افراد طالبان، حالا شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان،‌ از افراد این گروه خواسته است که امنیت جان شهروندان را تأمین کنند.

بانو اکبر روز دوشنبه-۲۵ اسد-، در برگه‌ی تویترش، نوشته است که از نشانه‌های نظم و امنیت این است که شهروندان به شمول زنان و مردان،‌ بدون ترس گشت‌وگذار کنند و به فرودگاه و یا هر محل دیگری دست‌رسی داشته باشند.

او، گفته است:‌‌«این روزها تلخ‌ترین و سخت‌ترین روزهای ۲۰ سال گذشته برای ساکنان کابل است. زمین سخت و آسمان دور، مردم احساس از یادرفتگی، وحشت اسارت دارند. در هر وضعیتی، حفظ جان و حریم خصوصی شهروندان مهم است. حالا که نیروهای طالبان وارد شهر شده اند، باید مسؤولیت حفظ جان شهروندان را به عهده گیرند.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، تأکید کرده که مقام‌ها و کارمندان حکومت، منسوبان نظامی‌ای که حالا مشمول جنگ نیستند، خبرنگاران، فعالان زن، مدافعان حقوق بشر، قاضیان و دادستان‌ها و در کل افرادی که با نیروهای خارجی کار کرده، همه در ترس به سر می‌برند؛ زیرا پیش از این مورد حمله‌ی افراد طالبان قرار گرفته اند.

شهرزاد اکبر در ادامه نوشته است:‌ »همه‌ی این گروه‌ها غیر نظامی اند، باید هدف قرار نگیرند و محافظت شوند. این گروه‌ها سرمایه‌ی افغانستان اند و باید محافظت شوند. دوام وضعیت وحشت به نفع افغانستان نیست. راه‌های مواصلاتی‌ به میدان هوایی باید امن و قابل دسترس باشد تا افراد به خانواده‌ها و عزیزان خود بپیوندند.»

این در حالی است که روز گذشته-یک‌شنبه،۲۴ اسد-، گروه طالبان پس از گرفتن بیش‌تر از ۳۰ ولایت، شهر کابل را نیز تصرف کردند. به دنبال واردشدن افراد طالبان به شهر کابل، شمار زیادی از افراد و خانواده‌ها با تجمع در فرودگاه‌ بین‌المللی حامد کرزی، تلاش‎‌ می‌کنند که کشور را ترک کنند.

با این حال، گروه طالبان اطمینان داده که به غیرنظامیان و کارمندان دولتی هیچ آسیبی نمی‌رسد.