تلفات غیرنظامیان در سه روز آتش‌بس ۸۰ درصد کاهش یافته بود

صبح کابل
تلفات غیرنظامیان در سه روز آتش‌بس ۸۰ درصد کاهش یافته بود

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در جریان سه روز آتش‌بس دولت و طالبان، ۸۰ درصد کاهش یافته است.

این کمیسیون، روز چهارشنه (۷ جوزا)، گفته است، در حالی که در جریان ماه رمضان، به طور میانگین هر روز  ۳۰ نفر غیرنظامی کشته و یا زخمی می‌شدند؛ اما در جریان سه روز آتش‌بس، این رقم به شش کشته و زخمی در هر روز کاهش یافته بود.

کمیسیون حقوق بشر، گفته است: «بر بنیاد این یافته‌ها در این سه روز، در دو رویداد حمله با هاوان در ولایت‌های غزنی و لغمان و انفجار ماین در ولسوالی میانشین کندهار، ۱۴ نفر به شمول سه زن و هشت کودک زخمی و شش نفر دیگر به شمول یک زن و یک کودک کشته شدند.»

این کمیسیون، تأکید کرده است که تلفات غیرنظامیان در هیچ شرایطی قابل قبول نیست و طرفین جنگ باید متعهد به اصل عدم آسیب به افراد ملکی باشند. «طرفین جنگ به اصول و معیارهای حقوق بین‌المللی بشردوستانه حرمت بگذارند و آتش بس را تمدید کنند.»

این در حالی است که گروه طالبان، سه روز عید روزه را آتش‌بس اعلام کرده و از افرادش خواسته بود تا به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی نروند. آتش‌بس سه‌روزه‌ی طالبان شب گذشته پایان یافت.

هر چند حکومت و کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا خواستار تمدید آتش‌بس شدند؛ اما گروه طالبان تا کنون در این مورد چیزی نگفته است.