عفو بین‌الملل به طالبان: فورا تمنا زریاب پریانی و پروانه‌ ابراهیم‌خیل را آزاد کنید

صبح کابل
عفو بین‌الملل به طالبان: فورا تمنا زریاب پریانی و پروانه‌ ابراهیم‌خیل را آزاد کنید

سازمان عفو بین‌الملل از نامعلوم‌بودن سرنوشت تمنا زریاب پریانی و پروانه‌ ابراهیم‌خیل ابراز نگرانی کرده و گفته است که طالبان باید فورا این دو بانوی معترض را آزاد کنند.

این سازمان روز سه‌شنبه -۵ دلو-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل، صداهای منتقد علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان در مورد حقوق زنان در افغانستان استند.

عفو بین‌الملل از گروه طالبان خواسته که در صورت بازداشت این دو بانوی معترض، هرچه زودتر و بدون قیدوشرط آن‌ها را آزاد کند. «طالبان باید فوراً این رویداد را بررسی کرده و این فعالان زن را در صورت بازداشت، فورا و بدون قیدوشرط آزاد کند.»

این سازمان به نقل از فعالان زن در کابل، نوشته است که طالبان این دو بانو را بازداشت و شنکجه کرده اند.

به گفته‌ی عفو بین‌الملل طالبان به جای انکار، باید محل نگهداری بانوان معترض را فاش کنند.

این در حالی است که روز گذشته دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان- یوناما-، برای دومین بار از طالبان خواست که در مورد محل نگهداری تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل معلومات ارایه کنند.

 افراد طالبان چهارشنبه‌شب -۲۹ جدی-، تمنا زریاب پریانی و پروانه‌ ابراهیم‌خیل، دو دختر خانم معترض به سیاست‌های این گروه را از خانه‌های شان در شهر کابل بازداشت کرده اند. پیش‌تر اما؛ وزارت داخله‌ی حکومت سرپرست طالبان به بازداشت تمنا زریاب پریانی واکنش نشان داده و بازداشت او از سوی نیروهای این گروه را رد کرده است.