رییس‌جمهور غنی: تا چهارم عید قربان، ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان آزاد می‌شوند

صبح کابل
رییس‌جمهور غنی: تا چهارم عید قربان، ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان آزاد می‌شوند

رییس‌جمهور غنی، با استقبال از آتش‌بس سه روزه‌ی طالبان، فرمان داده است که تا روز چهارم عید قربان، ۵۰۰ زندانی دیگر این گروه، از ولایت‌های مختلف از زندان آزاد شوند.

آقای غنی که صبح روز جمعه (۱۰ اسد)، به مناسبت فرا رسیدن عید قربان، صحبت می‌کرد، گفت، ۵۰۰ زندانی‌ای طالبان که قرار است تا چهارم عید آزاد شوند، شامل فهرست ۵ هزار نفری طالبان نمی‌شود، زیرا او صلاحیت آزادی ۴۰۰ زندانی این گروه شامل فهرست قبلی، را ندارد.

هرچند رییس‌جمهور غنی، گفت که صلاحیت آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان را ندارد؛ اما تأکید کرد که برای مشخص شدن سرنوشت این زندانیان، به زودی لویه‌جرگه تشکیل می‌شود تا مردم خود در این مورد تصمیم بگیرند.

او افزود: «تا چهارم عید ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را آزاد می‌کنیم. بالای طالبان، مکررا صدا می‌کنیم تا با تیم مذاکراتی دولت افغانستان مذاکره را آغاز کنند. تلاش ما این است که تمام موانع سد راه آغاز گفت‌وگوهای صلح برداشته شود.»

این درحالی است که روز گذشته، گروه طالبان، نیز اعلام کرد که مطابق توافق‌نامه‌ی صلح دوحه، روند آزادی هزار زندانی  دولتی، تکمیل شده است.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، شام روز پنج‌شنبه(۹ اسد)، گفته است که براساس توافق‌نامه صلح دوحه، یک هزار زندانی دولت را رها کرده است.

از سویی هم آقای غنی، در پیام عیدی خود رویدادهای تروریستی در ولایت‌های لوگر و کندهار را نکوهش کرد و گفت که ادامه‌ی خشونت‌ها از غیرنظامیان تلفات سنگین می‌گیرد.

رییس‌جمهور، با اشاره به خطر ویروس کرونا، هم‌چنان از مردم خواست که سه روز عید قربان را با رعایت فاصله‌های اجتماعی و در نظر گرفتن توصیه‌های صحی تجلیل کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x