انتقاد غنی از بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ در همه‌ی کشورهای اسلامی برای دانش دختران کارهای زیادی انجام شده است

صبح کابل
انتقاد غنی از بسته‌ماندن مکاتب دخترانه؛ در همه‌ی کشورهای اسلامی برای دانش دختران کارهای زیادی انجام شده است

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور فراری افغانستان از تصمیم طالبان مبنی بر بسته‌ماندن مکاتب دخترانه انتقاد کرد و گفت که در همه‌ی کشورهای اسلامی برای دانش دختران کارهای زیادی انجام شده است.

غنی یک‎‌شنبه‌شب -۱۱ ثور-، در پیامی به مناسبت عید سعید فطر، گفت که انتخاب به دست طالبان و حکومت فعلی است که می‌خواهند نسلی دانش‌آموخته در افغانستان تربیه شوند یا این که از علم دور بمانند.

او افزود: «آیا می‌خواهیم که برده دیگرا باشیم یا این که می‌خواهیم آینده‌ی خود در قرن بیست‌ویک به عنوان مردمی که در تاریخ درخشیده بودیم، خود بسازیم.»

قرار بود که در سال تعلیمی جدید، مکاتب به روی دانش‌آموزان پسر و دختر باز شود؛ اما طالبان فیصله کردند که مکاتب دخترانه هم‌چنان بسته‌ بمانند. هرچند بسیاری از کشورهای جهان به شمول نهادهای حقوق بشری از طالبان خواسته اند که مکاتب را باز کنند؛ اما تا هنوز این کار صورت نگرفته است.

اشرف غنی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ناامنی فعلی در کشور اشاره کرد و گفت: در صورتی که هم‌چنان بر انحصار قدرت تأکید شود، وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

به گفته‌ی او، افغانستان وارد یک مرحله‌ی خطرناکی از تاریخ شده است که بدون اجماع ملی و وحدت همه‌ی اقوام راه بیرون‌رفت دیگری وجود ندارد. «یک بار که دروازه‌ی انتحار و انفجار باز شد، دوباره این دیو را در بوتل جمع‌کردن کار مشکل است.»

غنی هم‌چنان، تأکید کرد که افغانستان با وضعیت فلاکت‌باری روبه‌رو است و هر روز به شمار گرسنگان در کشور افزوده می‌شود.«آیا جای عزت است که رسانه‌های بین‌المللی خبر نشر می‌کند که پدری مجبور می‌شود که گرده پسر خود را بفروشد.»

این در حالی است که بسیاری از شهروندان کشور اشرف غنی را مسؤول وضعیت کنونی می‌دانند؛ زیرا با فرار او از افغانستان، طالبان دوباره قدرت به دست گرفتند و شهروندان افغانستان با چنین وضعیت بدی روبه‌رو شده‌اند.