یوناما بر توقف فوری جنگ و تمرکز روی پروسه‌ی صلح تأکید کرد

صبح کابل
یوناما بر توقف فوری جنگ و تمرکز روی پروسه‌ی صلح تأکید کرد

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، با اشاره به حملات اخیری که سبب افزایش تلفات غیرنظامیان شده، از طرف‌های درگیر در این کشور، خواسته است تا هر چه زودتر جنگ را متوقف کرده و روی پروسه‌ی صلح تمرکز کنند.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۳۰ ثور)، از سوی یوناما منتشر شده، آمده است که افزایش تلفات غیرنظامیان و عدم احترام طرف‌های درگیر به قوانین بین‌المللی بشردوستانه، نگران‌کننده است.

بر اساس اعلامیه، طرف‌های درگیر، با حملات تکان‌دهنده‌ی اخیر بر مراکز صحی و تهدید کارمندان صحی، عدم موفقیت در گرفتن اقدامات احتیاطی در انجام حملات هوایی و استفاده از مقدار زیادی مواد منفجره در ساحاتی که غیرنظامیان زندگی می‌کنند، عدم احترام خود را به قوانین بشردوستانه به اثبات رسانده‌اند.

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است: «من خواهان توقف جنگ استم و از گروه‌های درگیر می‌خواهم تا به قوانین بین‌المللی بشردوستانه که برای حفاظت از غیرنظامیان می‌باشد، احترام بگذارند.»

بانو لاینز، تأکید کرده است که طرف‌ها برای یافتن راه حل صلح‌آمیز متعهد شده‌اند و باید از زندگی تمام افغان‌ها محافظت کنند و امید مردم برای پایان جنگ را از بین نبرند.

او گفته است که مذاکرات بین‌الافغانی، باید هر چه زودتر آغاز شود.

یوناما، گفته است که از اول ماه اپریل به این طرف، اختطاف ۱۵ کارمند صحی توسط طالبان و همچنان تهدید کارمندان صحی و مصادره تجهیزات صحی توسط نیروهای امنیتی افغان را مستندسازی کرده است.

در اعلامیه آمده است که کارمندان و مراکز صحی، از حفاظت ویژه‌ای در برابر حملات برخوردار اند و هر حادثه‌ای که بر مردم، محلات و تجهیزات مورد نیاز برای مراقبت‌های صحی به ویژه در زمان بحران ویروس کرونا تأثیر بگذارد، می‌تواند پیامدهای جدی و گسترده‌ای داشته باشد.

یوناما گفته است که حملات عمدی بر افراد و اهداف غیرنظامی به شمول مراکز صحی یا کارمندان محفاظت شده، ممکن است جنایت جنگی محسوب شود.

در اعلامیه آمده است: «تمام طرف‌ها مخالفت‌ها را کنار بگذارند؛ زیرا این موضوع به افغان‌هایی که برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در زودترین زمان ممکن آن، کار می‌کنند، کمکی نمی‌کند. در هفته‌های اخیر لحن خصمانه و اتهام‌آمیز بیانیه‌های تمام طرف‌ها، نقش منفی و بی فایده‌ای داشته است.»

یوناما، در حالی از طرف‌های درگیر خواستار توقف فوری جنگ شده که در جریان چند روز گذشته، در نتیجه‌ی حملات بر شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی کابل، مراسم تشییع جنازه در ننگرهار و انفجار موتر بمب‌گذاری شده در گردیز، تلفات سنگینی به غیرنظامیان وارد شده است.