دیدبان حقوق بشر: دسترسی دانش‌آموزان دختر در افغانستان به تحصیل به صورت نگران‌کننده کاهش یافته است

صبح کابل
دیدبان حقوق بشر: دسترسی دانش‌آموزان دختر در افغانستان به تحصیل به صورت نگران‌کننده کاهش یافته است

دیدبان حقوق بشر، با نشر گزارش تازه‌ای، گفته است که دسترسی دانش‌آموزان در افغانستان، به ویژه دختران به صورت نگران‌کننده‌ای کاهش یافته است.

در گزارشی که به تازگی از سوی این سازمان، منتشر شده، آمده است که قبل از شیوع ویروس کرونا، مکاتب در افغانستان، دچار بحران بوده است و با افزایش درگیری‌ها و کاهش کمک‌های خارجی، میزان حضور کودکان در حال تحصیل به ویژه دختران کاهش چشم‌گیری یافته است.

بر بنیاد معلومات دیدبان حقوق بشر، در حال حاضر کم‌تر از ۳۵ درصد دانش‌آموزان در افغانستان، دختر اند.

هم‌چنان در این گزارش آمده است که دختران بازمانده از آموزش و پرورش سه برابر بیشتر از دختران درس‌‌خوانده در افغانستان، زیر سن به شوهر داده می‌شوند.

دیدبان حقوق بشر، اعلام کرده است که۳۵ درصد دختران در افغانستان در سن کمتر از ۱۸ سالگی به شوهر داده می‌شوند و ادامه‌ی تحصیل شان نیز بستگی به خانواده‌های شوهر شان دارد.

نظرسنجی‌ای که این سازمان انجام داده، نشان می‌دهد، دخترانی که از درس و تحصیل بازمانده اند، بیشتر مصروف کارهای خانه، انزوای اجتماعی و دسترسی کم‌تر به انترنت دارند.

بر بنیاد این گزارش، تنها ۱۴ درصد مردم افغانستان دسترسی به انترنت دارند و به دلیل فقر، بیشتر خانواده‌ها از دسترسی به انترنت محروم اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر، از دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی این کشور، خواسته است که تلاش کنند تا شیوع ویروس کرونا، به تحصیل زنان و دختران صدمه وارد نکند.

گفتنی است که تا کنون بیشتر از ۲۷ نفر در افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان بیش از ۵۰۰ نفر جان باخته و ۷ هزار و ۶۶۰ نفر دیگر دوباره بهبود یافته‌اند.