حامد کرزی و عبدالله عبدالله رسما از طالبان خواستند که لویه‌جرگه برگزار کنند

صبح کابل
حامد کرزی و عبدالله عبدالله رسما از طالبان خواستند که لویه‌جرگه برگزار کنند

حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، می‌گوید که پیش از به‌رسمیت‌ شناختن طالبان، نیاز است که مردم افغانستان در لویه‌جرگه در مورد آینده‌ی کشور بحث و گفت‌وگو کنند.

آقای کرزی به تازگی در گفت‌وگو با فرانس ۲۴، گفته است که او و عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحه‌ی ملی به گونه‌ی رسمی از طالبان خواسته اند که لویه‌جرگه برگزار کنند.

او ابراز امیدواری کرد که این اتفاق به زودی بیفتد.

به گفته‌ی حامد کرزی، در صورتی که گروه طالبان یک دولت همه‌شمول ایجاد کند که بتواند از مردم نمایندگی کند، جامعه‌ی جهانی دیگر هیچ بهانه‌ای برای به رسمیت‌شناختن این گروه ندارد.

تا هنوز گروه طالبان در این مورد ابراز نظر نکرده است.

هم‌چنان آقای کرزی در بخش دیگر این مصاحبه نسبت به اختصاص ۳٫۵ میلیارد دالر از دارایی‌های مسدودشده‌ی بانک مرکزی افغانستان به قربانیان حادثه‌ی ۱۱ سپتمبر، انتقاد کرد و از جو بایدن خواست که در تصمیم‌اش تجدید نظر کند.

کرزی، تأکید کرد که این پول متعلق به شهروندان افغانستان است و استفاده از آن برای اهداف دیگر نادرست است.

 این در حالی است که به تازگی بایدن فرمان داده است که ۳٫۵ میلیون دالر از دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی افغانستان دوباره برای مردم افغانستان اختصاص یابد و ۳٫۵ میلیون دالر دیگر به شماری خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر که علیه طالبان اقامه دعوا کرده بودند، پرداخت شود.

همین‌گونه رییس‌جمهور پیشین افغانستان در مورد بازشدن مکاتب دخترانه نیز، گفته است که به باور او، گروه طالبان در نهایت به دختران دانش‌آموز اجازه‌ی رفتن به مکتب را می‌دهند؛ زیر این تصمیم برای رفاه افغانستان کاملا ضروری است.

به تازگی هیئت طالبان در دیدار با نمایندگان اتحادیه‌ی اروپا، گفته است که مکاتب حداکثر تا ماه مارچ به روی همه‌ی دانش‌آموزان باز می‌شود.