هسته‌ی مشترک داعش و شبکه‌ی حقانی در ولایت کابل نابود شد

صبح کابل
هسته‌ی مشترک داعش و شبکه‌ی حقانی در ولایت کابل نابود شد

نیروهای ویژه‌ی امنیت ملی، با راه‌اندازی سه عملیات بر ولسوالی شکردره و ناحیه‌ی یازدهم کابل، هسته‌ی مشترک داعش و شبکه‌ی حقانی را نابود کرده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی، روز چهارشنبه (۱۷ ثور)، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این هسته‌ی تروریستی توسط ثناالله، مسؤول کتیبه‌ی داعش و هماهنگ کننده‌ی شهری شبکه‌ی حقانی در کابل مدیریت می‌شد.

در اعلامیه آمده است که در جریان این عملیات، پنج تروریست کشته شده و ۸ تروریست دیگر، بازداشت شده‌اند. از نزد این افراد، مقدار زیادی سلاح و مهمات، توپ‌های ۸۲، هاوان، دهشکه و ۲۵۰ کیلو مواد منفجره به دست آمده است.

ریاست عمومی امنیت ملی، گفته است: «حمله‌ی ‌راکتی بر مراسم تحلیف ارگ ریاست‌جمهوری، حمله بر درمسال سیک‌ها، حمله بر مصلی شهید مزاری، دو حمله‌ی راکتی بالای بگرام و ترورهای هدفمند در کابل، کار این هسته بوده است.»

این ریاست، تأکید کرده است که عملیات برای هدف قرار دادن رهبران ارشد گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و از بین‌ بردن هسته‌های مشترک شبکه‌های تروریستی، ادامه خواهد یافت.

این درحالی است که ریاست عمومی امنیت ملی، در شانزدهم حمل اعلام کرده بود که عبدالله اورکزی، مشهور به اسلم فاروقی، رهبر شاخه‌ی خراسان داعش، همراه با ۱۹ عضو دیگر این گروه بازداشت شده‌اند.

اسلم فاروقی، باشنده‌ی اصلی روستای اورکزی اجنسی ایالت خیرپشتون‌خواه در پاکستان است و پس از کشته‌شدن ابوسعید باجوری، رهبر پیشین داعش در افغانستان، به عنوان والی‌نام‌نهاد خراسان این گروه در افغانستان فعالیت داشت.

پس از آن، ریاست عمومی امنیت ملی، چندین بار از بازداشت مسؤولان ارشد گروه تروریستی داعش در افغانستان خبر داد.

گروه داعش، سال گذشته به شدت از سوی نیروهای امنیتی و نیروهای حمایت قاطع در شرق افغانستان، سرکوب شدند. مرکز فرماندهی این گروه، ولایت شرقی ننگرهار و به ویژه ولسوالی اچین بود. حکومت افغانستان، بارها حملات گسترده‌ای را در این ولایت برای نابودی گروه داعش راه‌اندازی کرده بود.

هرچند گفته می‌شود که گروه داعش در حد نابودی در افغانستان تضعیف شده است؛ اما هنوز هم این گروه در ولایت‌های مختلف افغانستان، حضور و فعالیت دارد.

به نظر می‌رسد که با بازداشت رهبر و اعضای کلیدی این گروه، داعش در افغانستان پس از این دچار مشکلات گسترده‌تر شود.