دیدبان حقوق بشر: طالبان پس از گرفتن قدرت، ۱۰۰ نفر از نیروهای امنیتی پیشین را اعدام صحرایی کردند

صبح کابل
دیدبان حقوق بشر: طالبان پس از گرفتن قدرت، ۱۰۰ نفر از نیروهای امنیتی پیشین را اعدام صحرایی کردند

دیدبان حقوق بشر، گزارش داده است که طالبان پس از گرفتن قدرت در ۱۵ اگست، دست به حملات انتقام‌جویانه زده و حدود ۱۰۰ نفر که همه اعضای نیروهای امنیتی پیشین بوده اند را در چهار ولایت افغانستان اعدام صحرایی کرده اند.

در گزارشی که روز سه‌شنبه -۳۰ نوامبر-، از سوی دیدبان حقوق بشر به نشر رسیده، آمده است که این رویدادها پس از خروج نیروهای خارجی بین‌ ماه‌های اگست تا اکتوبر در ولایت‌های غزنی، کندهار، کندز و هلمند رخ داده است.

در این گزارش، آمده است که چنین رویدادهایی ممکن در سراسر افغانستان رخ داده باشد. افزون بر این، شماری هم به گونه‌ی مرموز و یا اجباری ناپدید شده اند.

دیدبان حقوق بشر، گفته است که این گزارش بر اساس معلومات، اسناد و مصاحبه‌ی ۶۷ تن از اعضای خانواده‌ی مقام‌های پیشین دولتی و شاهدان عینی یا به گونه‌ی رودررو و یا هم به گونه‌ی تلفنی تهیه شده است.

بر اساس این گزارش، طالبان با استفاده از سابقه‌ی کاری کارمندان دولتی و معلوماتی که درج سیستم دولت بوده است، افراد را شناسایی، بازداشت و اعدام کرده اند.

در همین حال، پاتریشیا گاسمن، مدیر بخش آسیا در دیدبان حقوق بشر و نویسنده این گزارش، گفته است که با وجود وعده‌ی رهبری طالبان مبنی بر عفو عمومی، جنگ‌جویان طالبان دست از کشتن و بازداشت‌کردن اعضای پیشین نیروهای امنیتی بر نداشته اند. «طالبان مسؤول اند که از کشتار بیش‌تر جلوگیری کنند. عاملان این رویدادها را به قانون بسپارند و به خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازند.»

هم‎‌چنان دیدبان حقوق بشر، گفته است که رهبری طالبان به نیروهای پیشین امنیتی دستور داده بودند که خود را تسلیم کنند و نامه به دست بیاورند تا مصونیت شان تضمین شود.

اما آن چه در این گزاش آمده است، طالبان با چنین روشی، نیروهای امنیتی را شناسایی و آن‌ها را اعدام صحرایی کرده اند. همین گونه برخی دیگر به گونه‌ی مرموز ناپدید شده و پس از چند روز اجساد شان دریافت شده است.

این در حالی است که پیش‌تر از این ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گفته بود که نیروهای این گروه در پی انتقام‌گیری نیست و هیچ تهدیدی متوجه نیروهای امنیتی پیشین نیست.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x