دیدبان حقوق بشر: به قدرت‌رسیدن طالبان، بحران حقوق بشری و فاجعه‌ی انسانی در افغانستان را تشدید کرده است

صبح کابل
دیدبان حقوق بشر: به قدرت‌رسیدن طالبان، بحران حقوق بشری و فاجعه‌ی انسانی در افغانستان را تشدید کرده است

دیدبان حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش خود، گفته است که با قدرت‌گرفتن طالبان در افغانستان، بحران حقوق بشری و فاجعه‌ی انسانی در این کشور به شدت افزایش یافته است.

در گزارش سالانه‌ی این نهاد که روز پنج‌شنبه -۲۳ جدی-، به نشر رسیده، آمده است که در جریان پنج ماه گذشته، مهم‌ترین دست‌آوردهای و تلاش شهروندان کشور برای بازسازی افغانستان به عقب مانده است.

دیدبان حقوق بشر، تأکید کرده است که دولت‌ها و جامعه‌ی جهانی برای پایان‌دادن به نقض  حقوق بشر در افغانستان بر حکومت سرپرست طالبان فشار وارد کنند.

در این گزارش ۷۵۲ صفحه‌ای، دیدبان حقوق بشر عمل‌کرد حقوق بشری در نزدیک به ۱۰۰ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است.

با این حال، پاتریشیا گاسمن، معاون آسیایی دیدبان حقوق بشر، گفته است که شهروندان افغانستان میان دو انتخاب، ظلم طالبان و گرسنگی گیر مانده است. او از دولت‌ها خواسته است که به منظور فراهم‌کردن زمینه‌ی خدمات صحی و آموزشی، کمک‌های بشردوستانه و خدمات اساسی را به مردم افغانستان ادامه دهند.

در این گزارش، هم‌چنان آمده است که به دنبال قدرت‌گرفتن طالبان، مکاتب‌ متوسطه دخترانه بسته شده و بسیاری از کارمندان زن از وظایف شان برکنار شده اند.

این نهاد از بی‌نظمی‌های روند خروج در ماه اگست نیز انتقاد کرده و گفته است که در نتیجه‌ی این بی‌نظمی‌ها، هزاران نفر در افغانستان جا مانده اند. هم‌چنان در این گزارش، آمده است که افراد طالبان بسیاری از اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان را به قتل رسانده اند.

دیدبان حقوق بشر، تأکید کرده است که مسدودشدن ذخایر ارزی افغانستان و قطع کمک‌های خارجی، فروپاشی اقتصادی را سرعت بخشیده و میلیون‌ها شهروند افغانستان در معرض قحطی قرار گرفته اند.