مرکز خبرنگاران افغانستان: حملات هدف‌مند بر خبرنگاران دو برابر افزایش یافته است

صبح کابل
مرکز خبرنگاران افغانستان: حملات هدف‌مند بر خبرنگاران دو برابر افزایش یافته است

مرکز خبرنگاران افغانستان، گفته است که در یک سال گذشته، شمار حملات هدف‌مند بر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای دو برابر افزایش یافته است.

در گزارش سالانه‌ی مرکز خبرنگاران افغانستان که روز چهارشنبه (۲۷ حوت)، منتشر شده، آمده است که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، ۱۱ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در نتیجه‌ی حملات هدف‌مند در افغانستان کشته شده‌اند.

در گزارش آمده است که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، مجموع خشونت‌ها علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در مقایسه با ۱۱۶ مورد ثبت‌شده در یک سال گذشته‌ی آن، دو مورد کمتر بوده؛ اما به لحاظ شمار قربانیان، افزایش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش، شمار قربانیان در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ که پنج نفر بود، نه تنها به لحاظ آماری به گونه‌ی قابل ملاحظه‌ای افزایش داشته و به ۱۱ تن رسیده؛ بلکه بیشتر آن‌ها به شکل انفرادی هدف قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌اند.

آمار ثبت‌شده، نشان می‌دهد که در ۱۲ ماه گذشته، چهار گزارشگر، دو مجری برنامه، سه کارمند بخش دوبله، یک کارمند تخنیک و یک راننده‌ی رسانه، جان باخته‌اند.

در گزارش آمده است: «در سال ۱۳۹۹، حداقل ۱۶ خبرنگار و کارمند رسانه زخمی شده‌اند. ۴۵ مورد تهدید، ۱۳ مورد لت‌وکوب، ۱۲ مورد توهین و تحقیر، ۸ مورد حمله، ۶ مورد بازداشت  و ۳ مورد ربوده شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای ثبت شده است.»

بر اساس گزارش، داعش متهم به قتل ۷ خبرنگار، طالبان متهم به قتل ۳ خبرنگار و و تفنگ‌داران ناشناس نیز به قتل یک کارمند رسانه‌ای متهم اند.

همچنان در موارد زخمی شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای نیز ۷ مورد افراد داعش، ۵ مورد تفنگ‌داران ناشناس و ۴ مورد جنگ‌جویان طالب متهم اند.