یعقوب حیدری: ممکن است شمار مبتلایان به کرونا در کابل بیشتر از یک میلیون نفر باشد

صبح کابل
یعقوب حیدری: ممکن است شمار مبتلایان به کرونا در کابل بیشتر از یک میلیون نفر باشد

محمدیعقوب حیدری، والی کابل، تأکید می‌کند که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کابل، بالاتر از تصور بوده و ممکن است حتا بیش از یک میلیون نفر باشد.

آقای حیدری، روز شنبه (۱۷ جوزا)، در یک نشست خبری گفت که بیشتر افراد مبتلا به ویروس کرونا، به شفاخانه‌ها مراجعه نمی‌کنند و به همین دلیل، ممکن است شمار افراد مبتلا به این ویروس، تنها در کابل به بیش از یک میلیون نفر رسیده باشد.

او افزود: «شب و روز به من زنگ می‌زنند که فلان نفر فوت کرده و نیاز به شست‌وشو دارد. تعداد مبتلایان بالاتر از تصور ما است. در کابل شاید بالاتر از یک میلیون نفر باشد. فاجعه‌ای وجود دارد و همین حالا، فوتی‌های مشکوک داریم. سابق شب دفن نمی‌کردیم، اما حالا این کار هم افزایش یافته است. از کابل آمبولانس گزارش می‌گیریم که نشان می‌دهد بیماران و تلفات زیاد است.»

به گفته‌ی آقای حیدری، مردم در راستای وضع محدودیت گشت‌وگذار با حکومت افغانستان همکاری نکردند و همین موضوع، سبب افزایش موارد مثبت و تلفات شده است.

او، گفت که پوشیدن ماسک و حفظ فاصله‌ی اجتماعی، در بسیاری از ادارات دولتی رعایت نمی‌شود. آقای حیدری، از مردم خواست تا دستورات صحی را رعایت کنند.

از سویی هم، احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت، در این نشست گفت که طرح تنظیم کسب‌وکار در مرحله‌ی بحران ناشی از ویروس کرونا، نهایی شده و قرار است سر از فردا (یکشنبه، ۱۸ جوزا)، تطبیق شود.

او افزود که بر اساس این طرح، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت فاصله‌ی دو متری، جلوگیری از تجمعات بیش از ده نفر، عدم خروج افراد مسن از خانه، ضدعفونی کردن محیط کاری و فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات برای کارمندان و رعایت شیفت‌های کاری در ادارات دولتی، به صورت جدی الزامی می‌شود.

آقای عثمانی، تأکید کرد که هوتل‌های عروسی، صالون‌های ورزشی، پارک‌های تفریحی تا سه ماه آینده بسته می‌مانند و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و اجتماعی ممنوع است.

به گفته‌ی او، مطابق این طرح، تردد ملی بس و مینی بس ها همچنان متوقف و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که راکبین آن بیش از چهار نفر باشد، ممنوع است.

سرپرست وزارت صحت، گفت که در طرح تنظیم کسب‌وکار، شرکت‌های تولیدی و خدماتی تنها با رعایت مقررات صحی که در این طرح با جزئیات آمده، می‌توانند فعالیت‌های شان را آغاز کنند.

گفتنی است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صحت، تا کنون، ۱۹۵۵۱ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۱۸۳۰ نفر بهبود یافته اند و ۳۲۷ نفر دیگر جان باخته اند.