یوناما: طرف‌های درگیر باید از غیرنظامیان محافظت کنند

صبح کابل
یوناما: طرف‌های درگیر باید از غیرنظامیان محافظت کنند

هم‌زمان با افزایش خشونت‌ها در افغانستان به ویژه قتل‌های هدفمند اخیر در ولسوالی سپین‌بولدک ولایت کندهار، یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد درافغانستان از طرف درگیر جنگ خواسته است که در جریان حملات شان از غیرنظامیان محافظت کنند.

این نهاد روز جمعه-۸ اسد-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که از افزایش خشونت‌ها در شهر و اطراف ولایت کندهار، عمیقا نگران است.

بر اساس معلومات یوناما، از ۱۶ جولای تا اکنون ۲۳۰ غیرنظامی در ولایت کندهار زخمی شده و ممکن است که ارقام قربانیان بیش‌تر از این باشد.

در ادامه، این نهاد گفته است که در کنار زخمیان، گزارش‌های موثقی وجود دارد که یک تعداد زیادی از غیرنظامیان نیز کشته شده اند.

یوناما از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که از حداکثر خویشتن‌داری استفاد کرده و همه‌ی تلاش‌های شان را انجام دهند که بیش‌تر از این به غیرنظامیان آسیب وارد نشود.

این نهاد هم‌چنان تأکید کرده، در صورتی که خشونت‌ها در ولایت کندهار، ادامه داشته باشد، عواقب بسیار بدی را در پی خواهد داشت.

پیش‌تر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز گفته است که گروه طالبان پس از گرفتن ولسوالی سپین‌بولدک ولایت کندهار، قوانین حقوق بشری را در این ولایت نقض کرده و مرتکب جنایت جنگی شده اند.

در اعلامیه‌ای که ناوقت روز پنج‌شنبه-۷ اسد- از سوی این کمیسیون به نشر رسیده، آمده است: «طالبان به کشتار انتقام‌جویانه‌ی غیر نظامیان پرداخته و اموال شماری از باشندگان محل، به شمول اموال مربوط به مسؤولان قبلی و کنونی ادارات دولتی را غارت و چپاول کردند.»

یافته‌های کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که طالبان پس از عملیات نیروهای امنیتی برای بازپس‌گیری ولسوالی سپین بولدک، در شماری از روستاهای هم‌جوار و بازار این ولسوالی، به تعقیب کارمندان قبلی و کنونی دولت و نیز شناسایی حامیان حکومت پرداختند و آن‌ها را از خانه‌های شان بیرون کرده و به قتل رساندند که جسدهای برخی از آن‌ها شناسایی شده است.

این همه‌ در حالی است که چند روز پیش وزارت داخله، گفته بود که به دنبال سقوط بخش‌هایی از ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت کندهار، جنگ‌جویان این گروه، به خانه‌های مردم حمله کرده و غیرنظامیان زیادی را به قتل رسانده اند.

میرویس استانکزی، سخن‌گوی وزارت داخله، روز جمعه -۱ اسد-، به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که طالبان در جریان چند روز گذشته، حدود ۳۰۰-۴۰۰ غیرنظامی را در ولسوالی اسپین‌بولدک از خانه‌های شان بیرون کرده و شماری از آن‌ها را کشته اند.

آقای استانکزی، افزود که بر اساس گزارش‌ها و گفته‌های شاهدان عینی، طالبان بیش‌تر از ۱۰۰ غیرنظامی را در این ولسوالی به گلوله بسته اند.