عالمی بلخی: افزایش ناامنی سبب آغاز موج جدیدی از مهاجرت‌ها خواهد شد

صبح کابل
عالمی بلخی: افزایش ناامنی سبب آغاز موج جدیدی از مهاجرت‌ها خواهد شد

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان، تأکید می‌کند که اگر ناامنی‌ها در افغانستان کاهش نیابد، صدها هزار نفر از شهروندان این کشور، دست به مهاجرت خواهند زد.

سیدحسین عالمی بلخی، روز چهارشنبه (۲۷ قوس) در یک نشست خبری گفت که در جریان پنج سال گذشته، بیش از چهار میلیون نفر، از کشورهای مختلف، به ویژه ایران و پاکستان، به افغانستان برگشته اند.

او افزود که در سال جاری میلادی، بیش از چهارصد هزار نفر از تمامی کشورها، به افغانستان برگشته اند و در این میان، ۳۶۵ نفر داوطلب بوده و ۹۶۷ نفر دیگر به گونه‌ی اجباری اخراج شده‌اند.

آقای بلخی، در مورد وضعیت بی‌جاشدگان داخلی گفت که در سال جاری میلادی، بیش از شش صدهزار نفر بی‌جا شده‌اند. او هشدار داد که اگر به وضعیت این بی‌جاشدگان توجه صورت نگیرد، آن‌ها دست به مهاجرت‌های بیرون از کشور خواهند زد.

عالمی بلخی، دلیل اساسی مهاجرت شهروندان افغانستان به خارج از کشور را، جنگ و ناامنی عنوان کرد و گفت: «تا زمانی که بحران ناامنی در کشور حل نشود، ما همچنان شاهد حضور مهاجرین افغان در خارج از کشور و نیز شاهد مهاجرت‌های جدیدی خواهیم بود.»

او گفت که اگر گفت‌وگوهای صلح نتیجه دهد و ناامنی‌ها کاهش یابد، سیل بزرگی از مهاجرین افغان به شکل داوطلبانه به افغانستان بر می‌گردند.

آقای بلخی، تأکید کرد که در حال حاضر، افغانستان محل مناسبی برای اخراج اجباری مهاجرین افغان نیست. او ادامه داد: «وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، از کشورهای میزبان تقاضا کرده که تا زمانی که مشکلات امنیتی افغانستان حل نشود، مهاجرین را اخراج نکنند.»

گفتنی است که وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان، در حال حاضر روی برنامه‌ای تحت عنوان «پسا صلح» کار می‌کند و در صورتی که گفت‌وگوهای صلح نتیجه‌ی مثبتی به همراه داشته باشد و سبب پایان جنگ شود، این وزارت، به افرادی که دوباره به افغانستان بر می‌گردند، رسیدگی خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x