اسدالله خالد به طالبان: تا وقتی که به افغان‌کشی ادامه دهید، نیروهای دفاعی و امنیتی نیز با شما می‌جنگند

صبح کابل
اسدالله خالد به طالبان: تا وقتی که به افغان‌کشی ادامه دهید، نیروهای دفاعی و امنیتی نیز با شما می‌جنگند

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع، تأکید می‌کند، تا زمانی که گروه طالبان به جنگ ادامه دهد، نیروهای دفاعی و امنیتی نیز با اعضای این گروه، خواهند جنگید.

آقای خالد که روز پنج‌شنبه (۲ اسد)، در مراسم معرفی یاسین ضیا به عنوان رییس ستاد ارتش سخن می‌زد، گفت که گروه طالبان، در جریان یک سال گذشته تلاش‌های زیادی برای در اختیار گرفتن برخی مناطق انجام داد، اما با مقاومت نیروهای دفاعی و امنیتی، موفق به این کار نشد.

او افزود: «در یک سال گذشته، نیروهای دفاعی و امنیتی، ۷ ولسوالی را از وجود طالبان پاک‌سازی کردند و ولسوالی‌ها را پس گرفتند. دوباره وعده می‌کنم که باز هم به همان راه که در گذشته داشتیم، ادامه می دهیم. به وعده‌ی خود پاپند استم.»

آقای خالد، تأکید کرد، با وجود تمام محدودیت‌هایی که در نتیجه‌ی توافق میان امریکا و طالبان به وجود آمد، نیروهای دفاعی و امنیتی، تمام موارد این توافق‌نامه را رعایت کردند؛ اما گروه طالبان همواره به خشونت‌ها ادامه داده و مانعی بر سر راه آغاز پروسه‌ی صلح بوده است.

او علاوه کرد: «طالبان با این بهانه که افغانستان اشغال شده و بیگانه‌ها آمدند، به جنگ خود ادامه می‌دادند، اما حالا با امریکا آتش‌بس کرده اند و به کشتن افغان‌ها ادامه می‌‌دهند.»

به گفته‌ی آقای خالد، با وجود این که زندانیان آزادشده‌ی طالبان دوباره به میدان نبرد برگشته اند، اما هنوز هم پروسه‌ی آزادی آن‌ها جریان دارد و دولت افغانستان، برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آماده است.

او، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت که در حمله‌ی هوایی روز گذشته در ولایت هرات، تلفات سنگینی به هراس‌افگنان طالب وارد شد.

این در حالی است که بر اساس گفته‌های باشندگان محل، در این حمله‌ی هوایی، به غیرنظامیان تلفاتی وارد شده است؛ اما آقای خالد، می‌گوید که دولت افغانستان، از انجام این حمله، تصاویر و مدارکی در اختیار دارد و با رسانه‌ها شریک خواهد کرد.

از سویی هم، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، در این مراسم، طالبان را خدمتکار بیگانه‌ها خواند و تأکید کرد، تا زمانی که طالبان به جنگ ادامه دهند، نیروهای دفاعی و امنیتی، با ‌آن‌ها خواهند جنگید.

با این حال، یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش، به طالبان هشدار داد که اگر مسیر جنگ را انتخاب کنند، با گلوله‌های گرم از ‌آنها استقبال خواهد کرد.