نهادهای دفاعی و امنیتی: سربازان افغان آلوده به ویروس کرونا نیستند

صبح کابل
نهادهای دفاعی و امنیتی: سربازان افغان آلوده به ویروس کرونا نیستند

نهادهای دفاعی و امنیتی افغانستان، گزارش اخیر روزنامه‌ی نیویارک تایمز مبنی بر احتمال آلوده بودن ۵۰ درصد از سربازان افغان به ویروس کرونا را تکذیب کرده ‌اند.

در اعلامیه‌ی مشترکی که روز چهارشنبه (۷ جوزا)، از سوی نهادهای دفاعی و امنیتی منتشر شده، آمده است که گزارش اخیر در مورد احتمال آلوده بودن ۵۰ درصد از سربازان افغان به ویروس کرونا، مورد ارزیابی قرار گرفته است.

در اعلامیه، آمده است: «بر اساس ارزیابی ما، آمار ارائه شده صحت ندارد. رهبری سکتور امنیتی و دفاعی، پیش از شیوع ویروس کرونا در کشور، اقدامات پیش‌گیرانه و عملی را از طریق صدور هدایات و رهنمودهای خاص، تدابیر جدی وقایه‌ای و پیشگیرانه در تمام قرارگاه‌ها و جزوتام‌های عملیاتی و حمایه‌ای روی دست گرفت و تطبیق آن به گونه‌ی سراسری ادامه دارد.»

بر اساس این اعلامیه، با بررسی و اقدامات انجام‌یافته‌، آسیب‌پذیری نیروهای دفاعی و امنیتی در برابر ویروس کرونا، در کم‌ترین حد نگه داشته شده است.

در اعلامیه، آمده است که نیروهای دفاعی و امنیتی، به گونه‌ی دوام‌دار با مأموریت حمایت قاطع در تعامل قرار دارند و هم‌کاری در سطوح مختلف و به ویژه در بخش‌های آموزش و مشوره با رعایت سفارش‌های صحی، جهت تأمین امنیت، صلح پایدار و شکست و نابودی تروریستان، ادامه خواهد یافت.

این در حالی است که روزنامه‌ی نیویارک تایمز، به تازگی گزارش داده که پنتاگون، به این باور است که احتمالا دست‌کم ۵۰ درصد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به ویروس کرونا آلوده باشند.

در این گزارش، به نقل از منابعی در پنتاگون، آمده است که در حال حاضر، هرگونه عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا، متوقف شده است.

با این حال، روزنامه‌ی نیویارک تایمز، در بخش دیگری از گزارش خود نوشته است که بخش بزرگی از تلاش‌های امریکا برای جلوگیری از حملات گروه تروریستی داعش نیز توقف یافته؛ اما حملات هوایی در برابر این گروه، ادامه دارد.