وزیر صحت به مردم: زاری می‌کنم که در خانه‌های تان بمانید

صبح کابل
وزیر صحت به مردم: زاری می‌کنم که در خانه‌های تان بمانید

وزیر صحت، می‌گوید که در حال حاضر، تلفات ناشی از ویروس کرونا در افغانستان، نسبت به سایر کشورها پایین است و در صورتی که مردم به سفارشات صحی عمل نکنند، این کشور نیز با وضعیت کشورهای دیگر مواجه خواهد شد.
فیروزالدین فیروز که روز چهارشنبه (۲۷ حمل)، در مجلس نمایندگان سخن می‌گفت، از مردم خواست تا در خانه‌های شان بمانند و سفارشات صحی را تطبیق کنند.
او افزود: «کرونا در کشورهای جهان فاجعه خلق کرده، اما در افغانستان، رقم تلفات پایین است. اگر مبالغه نکنیم، در دنیا ریکارد دار استیم؛ اما اگر به توصیه‌های صحی عمل نشود، شاهد مرگ کتلوی عزیزان خود خواهیم بود و فاجعه‌ی بی‌سابقه‌ای رخ خواهد داد. خواهش می‌کنم، زاری می‌کنم که در خانه‌های تان بمانید. توصیه‌های صحی را جدی بگیرید و وطن را نجات دهید.»
آقای فیروز، در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان مجلس که چرا پروسه‌ی قرنطینه به گونه‌ی درست تطبیق نمی‌شود؟ گفت که مردم به عمل‌کرد اعضای شورای ملی نگاه کرده و بی‌اعتنایی را از آن‌ها یاد می‌گیرند.
او علاوه کرد: «مردم می‌گویند که قرنطین را قبول نداریم؛ چون ممثلینی مثل اعضای شورای ملی قرنطینه را رعایت نمی‌کنند. وکلا با هم یک جا می‌نشیند و حرف می‌زنند، وقتی که نمایندگان به توصیه وزارت صحت عمل نکنند، مردم چگونه عمل کنند؟ عدم همکاری و گوش نکردن به حرف وزارت صحت از طرف نمایندگان، سبب خرابی کشور خواهد شد.»
آقای فیروز، گفت که دولت چین، با استفاده از زور قرنطینه را تطبیق و نیازهای مردم را نیز برای شان فراهم کرد؛ اما در عین حال گفت که در افغانستان با دیکتاتوری نمی‌توان مردم را به قرنطین مجبور کرد.
این در حالی است که تا کنون، ۷۸۴ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شده است که از این میان، ۲۵ نفر جان باخته و ۴۰ نفر نیز بهبود یافته‌اند. بیشتر این موارد، در ولایت‌های هرات، کابل و کندهار شناسایی شده است.