عبدالله عبدالله: روند صلح سرعت یابد تا جنگ و خشونت متوقف شود

صبح کابل
عبدالله عبدالله: روند صلح سرعت یابد تا جنگ و خشونت متوقف شود

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، می‌گویدکه روند صلح افغانستان باید سرعت یابد تا خشونت و جنگ در کشور متوقف شود.

آقای عبدالله که روز پنج‌شنبه (۲۸ حوت)، در نشست مسکو صحبت می‌کرد، گفت که ۴۰ سال جنگ در افغانستان، این کشور و مردمش را در تمام بخش‌ها زیان‌مند ساخته و وقت آن رسیده که جنگ و خشونت پایان یابد و صلح و ثبات در کشور برقرار شود.

او تأکید کرد که علی‌رغم جنگ و ناامنی، افغانستان در ۲۰ سال پسین شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری بوده است و به دست‌آوردهای چون؛ حقوق اساسی شهروندان، آزادی بیان، حقوق زنان و اصل تعین سرنوشت سیاسی کشور بر اساس اراده‌ی هر شهروند دست یافته است.

آقای عبدالله افزود که احزاب و جریان‌های سیاسی، رهبران سیاسی و قومی، گروه‌های مختلف فعال اجتماعی، نهادهای جامعه‌ی مدنی و همه‌ی شهروندان کشور حسن نیت شان را نسبت به روند صلح نشان داده‌اند و یک صدا با صداقت تمام به صدای صلح پاسخ مثبت دادند.

او افزود: «اکنون صلح به خواست جمعی مردم ما مبدل شده است. مردم انتظار داشتند که طالبان از جنگ و خون‌ریزی دست بردارند و به صدای صلح شان صادقانه پاسخ دهند. مردم ما فکر می‌کردند با رهایی اسیران طالبان خشونت‌ها کاهش و آتش‌بس برقرار می‌شود، اما برعکس جنگ‌ها شدت گرفت و هر روز مردم ما قربانی می‌شوند. جنگ راه حل نیست. همه باید این اصل را در محاسبه‌ای شان در نظر گیرد.»

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، گفت که افغانستان امروز افغانستان سال‌های قبل نیست و هیچ گروهی نمی‌تواند با جنگ و زور خواست خود را بر دیگران تحمیل کند.