محب: ما با کسانی صلح نمی‌کنیم که «هیرامندوی پنجاب» برای شان مقدس؛ اما شفاخانه و سرک افغانستان کافر است

صبح کابل
محب: ما با کسانی صلح نمی‌کنیم که «هیرامندوی پنجاب» برای شان مقدس؛ اما شفاخانه و سرک افغانستان کافر است

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، می‌گوید که مردم این کشور صلح می‌خواهند؛ اما صلح به معنای بی‌عزتی نیست.

آقای محب، روز جمعه (۲۵ میزان)، در مراسم دومین سالیاد ترور جنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده‌ی پیشین پولیس کندهار، گفت که ما با کسانی صلح نمی‌کنیم که «هیرامندوی پنجاب» برای شان مقدس بوده؛ اما شفاخانه و سرک در افغانستان برای شان کافر است.

او، گفت: « ما صلح می‌خواهیم. ما با کسانی صلح می‌کنیم که خود را افغان می‌دانند. در هوای سرد، ۲۵ هزار هلمندی را آواره نمی‌کند. سب‌ستیشن برق برای شان کافر نیست، پل و پل‌چک ما برای شان کافر معلوم نمی‌شود.»

این در حالی است که گروه طالبان از چندین روز به این‌سو حملات شدیدی را در ولایت هلمند راه‌اندازی کرده ‌اند که افزون بر کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نفر، هزاران نفر دیگر مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌ اند.

مشاور امنیت ملی افغانستان، با اشاره به کارنامه‌های خوب جنرال عبدالرازق، گفت که او ثابت کرد که افغانستان را کسی به ما خیرات نداده و دفاع از این کشور برای همه‌ی شهروندان حتمی است.

از سویی هم، احمد ولی مسعود، رییس بنیاد احمدشاه مسعود نیز در این مراسم گفت؛ برای این که صلح در افغانستان برقرار شود، لازم است تا شهروندان کشور خود را در آیینه‌ی صلح ببیند و در این روند سهیم باشند.

به گفته‌ی آقای مسعود، تا زمانی که دو ستون ( ستون داخلی و خارجی) در روند صلح سهیم نباشند، صلح پایدار و دایمی تامین نخواهد شد.