مجلس نمایندگان: بیش از ۵۰۰ نفر در زندان پلچرخی منتظر اعدام شان استند

صبح کابل
مجلس نمایندگان:  بیش از ۵۰۰ نفر در زندان پلچرخی منتظر اعدام شان استند

اعضای مجلس نمایندگان، می‌گویند که بیش از ۵۰۰ زندانی در زندان پلچرخی به اعدام محکوم شده اند؛ اما تا اکنون این حکم اجرا نشده و آن‌ها در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

فدامحمد الفت صالح، عضو کمیسیون امور داخلی و امنیت ملی مجلس نمایندگان، روز چهارشنبه (۱۸ قوس)، در نشست عمومی این مجلس گفت که حکم اعدام ۵۲۳ زندانی در زندان پل‌چرخی صادر شده است.

آقای صالح که به تازگی در راس هیأتی از زندان‌های پلچرخی و بگرام دیدار کرده، گفت که این افراد از بی‌سرنوشتی رنج می‌برند و خواهان مشخص شدن وضعیت شان استند.

این عضو مجلس، افزود که در حال حاضر، بیش از ۶۷۰۰ نفر در زندان پلچرخی زندانی اند.

این در حالی است که زندان پلچرخی گنجایش بیش از ۴۵۰۰ زندانی را دارد.

آقای صالح گفت: «از مجموع افرادی که در زندان پلچرخی زندانی اند، ۶۶۰ نفر شان عضو گروه طالبان اند، ۵۳۸ نفر نظامی اند و متباقی آن که ۵۰۵۲ نفر می‌شوند را سایر زندانیان به شمول اعضای گروه داعش تشکیل می‌دهد.»

به گفته‌ی او، بیش از ۱۸۰۰ نفر نیز در توقیف‌خانه‌ی پلچرخی به سر می‌برند؛ در حالی که این توقیف‌خانه تنها گنجایش ۵۰۰ نفر را دارد.

آقای صالح گفت که در توقیف‌خانه ۳۲۷ زن نیز به سر می‌برند که ۱۲۶ نفر آن را اعضای گروه داعش تشکیل می‌دهد.

او علاوه کرد که در زندان بگرام نیز ۶ هزار نفر زندانی بودند که شامل زندانیان جنایی، نظامی و سیاسی می‌شد؛ اما از این مجموع، ۲۸۴۵ نفر از اعضای گروه طالبان و ۱۲۵ نفر از اعضای حزب اسلامی آزاد شده اند و در حال حاضر، ۳۳۹۰ نفر در این زندان زندانی استند.

آقای صالح، گفت که برخی از زندانیان، مدت حبس شان تکمیل شده؛ اما هنوز آزاد نشده اند.

این عضو مجلس نمایندگان، مشکلات صحی، تغذیه‌ی نادرست، نگهداری زندانیان با مرتکبان جرایم مختلف در یک اتاق، کمبود فضا، نداشتن اجازه‌ی ملاقات، نقض صریح کرامت انسانی و حقوق بشری در زندان را از مشکلات دیگر زندانیان عنوان کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x