سهیل شاهین: تبادله‌ی زندانیان تکمیل و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود

صبح کابل
سهیل شاهین: تبادله‌ی زندانیان تکمیل و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود

به دنبال امضای توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، تأکید کرده است، چیزی که در کابل جریان دارد، تکرار تجارت «ناکام» قبلی است.

سهیل شاهین، یک‌شنبه شب (۲۸ ثور)، در برگه‌ی تویترش نوشت که طرف‌های افغان، باید به حل اصلی چالش‌های موجود در افغانستان توجه کنند که عملی شدن توافق‌نامه‌ی صلح در قطر را تشکیل می‌دهد.

او گفته است: «چیزی که در کابل جریان دارد، تکرار تجارب ناکام قبلی است. جهت‌های افغان باید به حل اصلی مشکل توجه کنند. حل معضل افغانستان، در عملی شدن پیمان دوحه نهفته است. باید از ایجاد موانع اجتناب صورت گیرد. پروسه‌ی رهایی زندانیان تکمیل و هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.»

این در حالی است که سرانجام پس از گذشت سه ماه جنجال‌های سیاسی ناشی از انتخابات ریاست‌جمهوری میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله، توافق‌نامه‌ی سیاسی میان دو طرف، پس از چاشت روز یک‌شنبه (۲۸ ثور)، با حضور شماری از چهره‌های سیاسی، به امضا رسید.

بر اساس این توافق‌نامه، عبدالله عبدالله، این بار به عنوان رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، شریک ۵۰ درصدی حکومت افغانستان خواهد بود.

آقای عبدالله، در حالی رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی شده که در حال حاضر، به دلیل افزایش حملات از سوی هراس‌افگنان طالب، پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان میان گروه طالبان و حکومت افغانستان، توقف یافته است.

گفتنی است که تا کنون، یک هزار زندانی طالب و ۲۷۶ زندانی دولتی، از سوی دو طرف آزاد شده‌اند. حکومت افغانستان، ادعا کرده که بیشتر زندانیان آزادشده از سوی طالبان، غیرنظامی اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x