غنی: شمار مهاجران افغانستان از ۵۴٫۵ درصد به ۴۷٫۳ درصد کاهش یافته است

صبح کابل
غنی: شمار مهاجران افغانستان از ۵۴٫۵ درصد به ۴۷٫۳ درصد کاهش یافته است

محمداشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان، می‌گوید که شمار مهاجران این کشور در سال روان خورشیدی از ۵۴٫۵ درصد به ۴۷٫۳ درصد کاهش یافته است.

آقای غنی که روز جمعه (۳۰ عقرب)، به گونه‌ی آنلاین در نشست مشورتی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران صحبت می‌کرد، گفت که جنگ چهل‌ساله در افغانستان، سبب شده است که نیمی از مهاجران جهان از این کشور باشد. او افزود که بیش‌ترین مهاجرین افغانستان در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می‌کنند که روزانه به طور اوسط حدود دو دالر معاش دارند.

رییس‌جمهور غنی گفت: «وقتی صلح در افغانستان تامین شود، پیش‌بینی ما این است که نه تنها شرایط برای بازگشت میلیون‌ها مهاجر به کشور شان فراهم می‌شود؛ بلکه ما با وظیفه‌ی دشوار ادغام مجدد جنگ‌جویان طالب نیز روبه‌رو خواهیم گشت. این یک وظیفه‌ی عمده و دوبعدی برای ما می‌باشد. اگر این کار با دقت، اتخاذ استراتیژی‌های خوب و منابع مناسب صورت گیرد، مزیت بالایی برای افغانستان در پی خواهد داشت.»

آقای غنی، در این نشست تاکید کرده است که روند صلح، بار دیگر تصویری متفاوت از استعجالیت بازگشت مهاجران و ادغام آنان ارایه می‌کند.

او گفته است: «بنا بر این، همان‌طور که در این راستا به جلو حرکت می‌کنیم، ما موضوعات بازگشت مهاجرین، عودت‌کنندگان و جنگ‌جویان اسبق را در هر جزی نسخه‌ی دوم چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان گنجانیده ایم. این چارچوب در نشست آینده‌ی ژنو که موضوعات عمده‌ی آن دولت‌سازی، اعمار صلح و بازارسازی می‌باشد، ارایه خواهد شد.»

گفتنی است که این نشست زیر عنوان «ساختن آینده برای همه افغان‌ها» برگزار شده که بیش‌تر تمرکز آن روی مهاجران افغانستانی و برگشت آن‌ها به کشور بوده است.