جو بایدن: به طالبان نه؛ اما به ارتش افغانستان باور دارم

صبح کابل
جو بایدن: به طالبان نه؛ اما به ارتش افغانستان باور دارم

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا می‌گوید، در صورتی که سیاست‌مداران افغانستان با هم‌دیگر شان متحد شوند، این کشور و نظام آن هیچ‌گاهی سقوط نخواهد کرد.

آقای بایدن روز پنج‌شنبه-۱۷ سرطان- در سخن‌رانی‌ای در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، گفت که حکومت این کشور سقوط نمی‌کند؛ زیرا همه‌ی ظرفیت‌های لازم برای حفظ بقای نظام را دارد؛ اما در عین حال، تأکید کرد که هیچ کشور نتوانسته است افغانستان را متحد کند و این کشور در درزای تاریخ خود «کشور متحدی» نبوده است.

او با اشاره به این که پس از خروج نیروهای خارجی، نیروهای امنیتی افغانستان توانایی لازم برای دفاع از کشورشان را دارد، تأکید کرد که دولت افغانستان ۳۰۰ هزار نیروی نظامی دارد، در حالی که شمار جنگ‌جویان طالب، به ۷۵ هزار نفر می‌رسد.

رییس‌جمهور امریکا در  پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که پرسید آیا به طالبان باور دارید، گفت که به طالبان نه؛ اما به ظرفیت ارتش افغانستان باورمند است؛ زیرا آن‌ها آموزش‌دیده‌تر و مجهزتر استند.

آقای بایدن در این نشست، تاریخ پایان مأموریت نظامی نیروهای امریکایی در افغانستان را اعلام کرد و گفت که مأموریت آن تا ۳۱ اگست سال روان پایان می‌یابد. «ما در افغانستان برای ملت‌سازی نرفته بودیم.»

هرچند او تاریخ پایان مأموریت نظامی سربازان امریکایی را اعلام کرد؛ اما گفت که پس از خروج نیروها، برای ارتش افغانستان به ویژه نیروهای هوایی تجهیزات نظامی فراهم خواهد شد.

جو بایدن در پاسخ این پرسش که آیا پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آیا سناریوی ویتنام تکرار خواهد شد، گفت که هرگز چنین چیزی تکرار نخواهد شد.

او در بخش دیگری صحبت‌های خود، گفت که روند توزیع ویزای مهاجرت برای مترجمان افغان تسریع یافته است تا آن‌ها و خانواده‌های شان با تهدید روبه‌رو نشوند.

به گفته‌ی او، روند انتقال مترجمان افغانستانی و خانواده‌های شان به امریکا زمان‌گیر است؛ اما تأکید کرده که تا زمان انتقال به امریکا، آن‌ها را به یک جای مصؤون انتقال خواهد داد.

این در حالی است که روند خروج سربازان خارجی به ویژه نیروهای امریکایی از اوایل ماه می آغاز شد  و قرار بود تا پایان ماه سپتمبر پایان یابد.